22. 4. 2024
Sign 2957179 640

Protikuřácký zákon nese ovoce? Počet nemocí z cigaret klesá, ukazují data

Poslanci mají návrh na zmírnění protikuřáckého zákona projednat na schůzi začínající v úterý. Statistická data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o počtech hospitalizací u nemocí způsobených kouřením ukazují pokles za pět měsíců od zákazu kouření v restauracích.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek začal platit posledního května loňského roku. Kromě restaurací zákon zakazuje kouření na zastávkách MHD, dětských hřištích či ve vnitřních prostorách obchodních center. Upravuje také prodej cigaret a alkoholu přes internet.

Statistici srovnali počty hospitalizací za červenec až listopad v letech 2016 a 2017, zákaz kouření platí od konce loňského května. Pacientů mladších 60 let skončilo kvůli infarktu v nemocnici o 13,1 procenta méně, celkově bylo asi o 730 hospitalizací méně. U angíny pectoris to bylo přes 16 procent a u ischemické choroby srdeční o téměř 15 procent u mladších 60 let a o asi 11,6 procenta u starších. Celkem ubylo přes 7200 hospitalizací. U astmatu se počet hospitalizací u mladších snížil kolem 11 procent.

U nádorových onemocnění se pozitivní dopad projeví za delší čas. Podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové počty nových případů rakoviny plic stále mírně stoupají, diagnózu si každoročně vyslechne kolem 6500 lidí. Mírně klesá počet lidí, kteří na ni každoročně zemřou. Klesá počet nemocných mužů, u žen narostl počet pacientek asi o třetinu za posledních deset let a počet zemřelých o pětinu.

První pokusy o zmírnění zákona včetně petice proti němu byly už loni, letos v polovině března vláda odmítla návrh na jeho zmírnění.

Novela předložená sněmovně, za níž stojí poslanec ODS Marek Benda, předpokládá úlevu z úplného zákazu kouření pro menší hospody nebo bary. Provozovatelé by mohli rozhodnout, zda bude jejich podnik kuřácký, nebo nekuřácký.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/zdravotnictvi/220261-protikuracky-zakon-nese-ovoce-pocet-nemoci-z-cigaret-klesa-ukazuji-data/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1523260466 Muguruza Previous post Změna trenéra pomohla! Muguruzaová ukončila v Monterrey dlouhé čekání na titul
Crop 187464 Profimedia 0071578216 Next post Odkud jsou peníze pro důchodce? Úřady přiznaly děsivou věc