25. 5. 2024
Ministerstvo Práce A Sociálních Věcí Logo

Program Antivirus se prodlouží do konce října

Vláda dnes schválila prodloužení Antiviru A a B do konce října letošního roku. Podle odhadů MPSV budou náklady na prodloužení obou režimů celkem 4,25 mld. Kč. Program Antivirus se od března vyvinul v dostatečně masivní, ale zároveň i zacílený program k udržení zaměstnanosti. S ohledem na to, že stále hrozí nebezpečí dalších regionálních či celostátních vln koronavirové krize má stále velký význam. Důležitost jeho dalšího pokračování ukazují také makroekonomická data.

Ekonomika v letošním roce zaznamenala historicky nejhorší výsledky. HDP ve 2.čtvrtletí se podle odhadů Českého statistického úřadu propadl meziročně o 10,7 %,oproti 1. čtvrtletí o 8,4 %. Dle prognózy České národní banky se predikuje ve 3. čtvrtletí 2020 meziroční pokles HDP o 10 %, za 4. čtvrtletí pokles o 8,6 %. „Ekonomika se ještě plně nevzpamatovala z nejtěžšího období. Je proto důležité, aby i nadále fungovala podpora zaměstnavatelů a pracovních míst. MPSV již pracuje na zavedení takzvaného kurzarbeitu, který by na Antivirus navázal. Předpokládáme, že ho předložíme v nejbližší době,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Program Antivirus přispěl k tomu, že se míra nezaměstnanosti stále drží v přijatelných mezích. Pouze 7,3 % nově nezaměstnaných osob po 1. březnu přišlo na Úřad práce ČR z podniků, které využívaly Program Antivirus. Zbylých 92,7 % nově nezaměstnaných pochází z firem, jež do Antiviru vůbec nevstoupily. Riziko ztráty zaměstnání v podnicích zapojených do Antiviru tak bylo mnohem nižší než u podniků, které do programu
nevstoupily.

V ČR je stále nebezpečí dalších regionálních či celostátních vln koronavirové krize,které by mohly firmy dostat do ekonomických problémů. Prodloužením režimu A i B zajistí udržení pracovních míst i v budoucnu.

Antivirus A je určený pro podniky s nuceným omezením provozu a zaměstnanci v karanténě. V režimu B stát přispívá na náhrady mezd zaměstnanců v podnicích, na které koronavirová krize dopadla nepřímo. Například skrze pokles odbytu nebo dodávek vstupů. Přehled čerpání z programu ZDE.

zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/program-antivirus-se-prodlouzi-do-konce-rijna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

06 Trička Light In The Darkness Studios Previous post Dějiny lidstva skončí koncem srpna, Galerie moderního umění zve na nevšední party na terase
Sběrný Dvůr 23 Next post Sběrný dvůr v Náchodě je po rekonstrukci již v provozu!