Hradec Králové – V druhé polovině května se koná na 15 místech Běh pro Paměť národa. Pořadatelé z neziskové organizace Post Bellum očekávají, že se letos zúčastní až 5 000 lidí a že startovné přinese aspoň 2 milion korun. V Hradci Králové bude start a cíl běhu před restaurací Pavlína na hrázi rybníka Biřička.

Výtěžek z akce půjde na Paměť národa, která na jaře uspořádala sbírku na pomoc obráncům Ukrajiny, a jejímž hlavním úkolem je natáčení příběhů 20. století a vzdělávání.

Seriál běhů začíná už tuto neděli 15. května. Hlavní závody v Praze a v Brně jsou naplánovány o týden později. V Hradci Králové poběží účastnicí individuálně bez hromadného startu od 19. do 22. května. Start i cíl je u restaurace Pavlína u rybníku Biřička. „Běžím za pradědu vojáka, kterého vyhodili z práce, a dědu, který kvůli tomu nesměl studovat,“ říká herečka Denisa Barešová, která Běh pro Paměť národa podporuje. Každý z běžců si na startovní číslo může napsat někoho, kdo jej inspiruje nebo koho chce připomenout. Symbolicky mu tak věnuje svůj běh. V Praze se letos připojí i herec Václav Neužil, průvodce českým internetem Martin Mikyska, herečka Lenka Krobotová a novinář Jindřich Šídlo.

Informace o běhu v Hradci Králové naleznete zde: https://www.behpropametnaroda.cz/hradec-kralove/

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Česká Paměť národa patří mezi největší archivy vzpomínek na světě, ve které najdete přes 10 000 svědectví válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů nebo například disidentů. Lidé si na běhu připomínají osobnosti z Paměti národa, například odbojářku Hanu Truncovou, generály Sedláčka a Fajta. Často zní i jména Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Milady Horákové, obránců Ukrajiny nebo statečných příbuzných.

„Sokol a zápasník Jaroslav Cibulka strávil 9 let v jáchymovských dolech, a dokonce načas z lágru utekl. Během rozhovoru nám řekl, že nejhorší chvíle svého životě zvládal díky tomu, že byl zvyklý na těžkou práci a sportoval,“ představuje jednoho z pamětníků Kristýna Bardová, tisková mluvčí Post Bellum. „Jaroslav Cibulka potvrzuje rčení, že ve zdravém tělo bývá i zdravý duch. A že boj za správnou věc se většinou neobejde bez přípravy, vytrvalosti a houževnatosti. Právě k překonávání sama sebe má Běh pro Paměť národa inspirovat,“ dodává Bardová.

Běh se letos koná v Praze, Brně, Ostravě a na dalších 12 místech. Profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů ocení nejen aktivní sportovci, pro rodiny jsou zas připraveny kratší trasy a na řadě míst doprovodný program – koncerty, divadla, výstavy nebo komentované procházky. Běžci mají také možnost zvolit individuální běhy, na které se mohou vydat sami a na vyznačených trasách poměřit síly on-line. Více informací a možnost registrací je na www.behpropametnaroda.cz


O Post Bellum a Paměti národa 

Dokumentaristé z Post Bellum od roku 2001 natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa zveřejnili už přes 10 000 svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Hledají stále nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci a jak příběhy 20. století vyprávět. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat paměť v zahraničí, kde o svoji svobodu právě dnes bojují. Se začátkem ruské invaze na Ukajinu Post