13. 6. 2024
Chrispower1453 Copy

Přinášíme další exkluzivní rozhovor s talentem české hudební scény Filipem Chrisem

Filip Chris – vlastním jménem Filip Proučil se narodil v roce 1992 v Benešově u Prahy. Už odmalička tíhnul k umění a hudbě. V době, kdy se měl rozhodnout, jakým směrem se bude dále ubírat, bylo jasné, že umění bude jeho priorita i do budoucna. Během prvního ročníku na střední škole se začal pohybovat v prostředí muzikantů. Mezi nimi se objevil například i Jindřich Koníř, který mimo jiné působil také v kapele Lenky Filipové. Začal navštěvovat hodiny zpěvu na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde se začal zdokonalovat. Právě Jindřich mu znovu připomněl krásy relaxační hudby, které se věnoval on sám.

Do cesty pak Filipovi přišel tanečník Richard Mach, který v té době uslyšel jeho demo nahrávku a rozhodl se Filipa seznámit s producentem a hudebníkem Stanem Šimorem. Ten se poté stává Filipovým producentem. Následně založili společný extravagantní taneční projekt Philip Maxx. Filip začíná vystupovat pod tímto pseudonymem a začíná tvořit své vlastní projekty. Jeho první singl se natáčel v belgickém nahrávacím studiu The Globe, kde také například nahrávala i zpěvačka Kate Ryan.

Dále do projektu vstupuje tanečník a choreograf Yemi, který vytvářel vizuální podobu a choreografie pro jeho show. I přesto, že Filipovy show byly v té době originálně pojaté, tak se rozhodl opustit tento směr a jít vlastní nezávislou cestou.

 

Ahoj Filipe, vzpomeneš si, kdy jsi poprvé ucítil, že se chceš stát zpěvákem a co tě k hudbě přivedlo? 

Ahoj Káťo, myslím, že by na tuto otázku měla spíš odpovědět moje máma.  Ta si to určitě pamatuje mnohem lépe, než já. Co si pamatuji já, tak jsem zpíval už od mala.

Ty jsi prošel poměrně zásadní změnou své hudební image. V minulosti jsi vystupoval více jako kontroverzní zpěvák, pak ses trošku étericky naladil a teď znovu nová poloha. Jak vnímáš své nové hudební já? Čím ta změna? 

Vnímám to skvěle! Myslím, že moje nová cesta je mnohem svobodnější, než kdy dřív. Jsem za tuto změnu velice rád. Je to pro mě nový impulz, nová směrovka, která ukazuje na cestu.

Jak bys charakterizoval svoji aktuální současnou tvorbu? 

Cítím v ní prvky undergroundu, ale rozhodně to spadá do taneční hudby.

Pojďme k nejnovějšímu singlu, ke kterému jsi vydal i oficiální klip. Mimochodem, klip je skvělý! Skladba se jmenuje “The Power” a spolupracoval jsi na ní s muzikantem Hynkem Tomanem ze Support Lesbiens. O čem je “The Power” a jak přišla spolupráce právě s Hynkem?

Singl “The Power”, je o hledání vnitřní síly. O svém zdroji, který nás vede správným směrem i přesto, že jde občas proti davu. S Hynkem mě seznámil společný známý. V tu dobu jsem někoho hledal. Někoho, kdo by celou mojí tvorbu posunul. Následovně jsme se sešli, dali pokec a kafe. Potom mi jednoho dne Hynek zavolal a řekl, že chce slyšet jak zpívám živě a přijel ke mě domu. Dali jsme si malou session a vlastně si i pomyslně plácli. 

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Rwe97Ffq5s4″]

Věděli jste od začátku, jak by měla skladba vypadat a o čem by měla být? Můžeme se těšit i na další kousky ve spolupráci s ním? S kým dalším bys rád navázal spolupráci? 

Chvilku jsme hledali směr jakým se vydat a to se nám nakonec povedlo. Já doufám, že singlem “The Power” to nekončí, ale naopak začíná. S kým dalším? Chtěl bych jednoho dne udělat duet s Janou Kratochvílovou, to je zpěvačka s úžasným hlasem.

Pojďme k samotnému klipu. Kde se natáčelo a kdo se ujal režie a scénáře? 

Natáčeli jsme na čtyřech lokací. Celý klip začíná v divadle Bez Hranic. Potom utíkám po Náplave a v autě se přesouvám do OC Green Park, kde jsem nechal vyklidil 3. parto parkoviště a postavil stage. Scénář klipu jsem psal sám a ostatní práce se ujal Viet Van.

Jsou pro tebe celkově vizuály a klipy důležité v rámci celého balíčku tvorby?

Naprosto, já miluji kvalitní vizuál. Mám rád, když se umělci oblékají stylově, stylově vystupují a mají stylové klipy. 

Můžeme se těšit i na celé EP – desku či rovnou turné? 

Myslím, že v současné době je trend nastavený spíš tak, že umělci vydávají singly a videoklipy. A touto cestou chci jít i já :).

Na co se mohou fanoušci v následujících měsících těšit? 

Rozhodně mě čeká pár rozhovorů, akcí a taky bych chtěl vydat remix singlu The Power.

 

S otázkami jsem také oslovila spolupracujícího Hynka Tomana.

 

Ahoj Hynku, jak se ti spolupracovalo s Filipem ? 

Spolupráce s novým umělcem, kterého navíc neznáš a nevíš, co od něj můžeš čekat, je pro mě vždy výzvou. Základem je společně si pracovně sednout a najít správnou cestu, kterou se hudebně vydáš a to se nám společně s Filipem myslím podařilo. Filip ke všemu přistupoval jako profík, jinak by nám to nefungovalo. 

Dokážeš ,,vypíchnout” jeho silné stránky, nebo bylo něco co tě na této spolupráci vyloženě příjemně překvapilo ? 

Jeho silnou stránkou je pracovitost a nadšené, se kterým do toho dupal. 

Lidé tě převážně znají jako kytaristu a zakladatele skupiny Support Lesbiens, dalo by se tedy říct, že produkování a spolupráce s jinými umělci je tvá druhá profese? 

Ano, teď už se dá říci, že záletničím i s jinými umělci, jako např. Tonya Graves, kde jsem napsal a produkoval celé její debutové album ,,I am the only me”, také produkce pro punkovou kapelu Zakázané Ovoce. Na posledním albu Hanky Zagorové vyšla píseň ,,Není taková”, ke které jsem psal hudbu a textem ji opatřil Pavel Buňata a nedávno vyšel singl s názvem ,,Lighthouse” velmi talentované zpěvačce Debbi, který jsem produkoval a jsem i autorem hudby a posledním počinem je produkce a autorství hudby u singlu ,,The Power” Filipa Chrise. 

rozhovor zpracovala Kateřina Machová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

C1fc9b70 81a2 4196 A3b4 1e84bee73239 1316 608 Fit Previous post Moon 50: Zpátky na Měsíc
Kunětická Hora Low Next post Hudební festival Hrady CZ se po startu na Točníku přesouvá na Kunětickou horu, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí