19. 5. 2024
Tooth 1015404 1280

Preventivní program Zdravý úsměv pomáhá s péčí o zuby malých dětí již 20 let

Preventivní program Zdravý úsměv je odborně garantovaný program, který v loňském roce oslavil 20 let svého trvání. Jeho cílem je vzdělávat děti v oblasti prevence zubního kazu a onemocnění dásní. Zpočátku bylo do projektu zapojeno pouze několik škol v Hradci Králové a Kroměříži, postupně se program podařilo rozšířit do 14 regionů v ČR a v současnosti je do něj zapojeno více než 3000 dětí. Odborným garantem celé této vzdělávací aktivity je Stomatologická klinika Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

„Stomatologická klinika zajišťuje odborné a metodické vedení projektu a příslušné vzdělávání lektorek, jimiž jsou žákyně středních a vyšších odborných zdravotnických škol. Později se do programu zapojily také dentální hygienistky,“ uvedla bývalá vrchní sestra Stomatologické kliniky FN HK Květa Prouzová, DiS., která se podílela na vzniku programu.Proškolené lektorky s dětmi pravidelně pracují a vzdělávají děti jak po stránce teoretické (příčiny a prevence zubního kazu a zánětu dásní, omezení příjmu cukrem slazených potravin a nápojů, výchova ke zdravému životnímu stylu), tak po stránce praktické (nácvik správné techniky čištění zubů vhodnými pomůckami a pravidelné používání fluoridových přípravků, zejména zubní pasty).

Význam a účinnost preventivního programu potvrdilo opakované klinické šetření stavu chrupu školních dětí z královéhradeckého regionu v letech 2004 a 2008.Z výsledků vyplývá, že dlouhodobá a systematická realizace komunitního preventivního programu Zdravý úsměv zaměřená nejen na teoretickou edukaci dětí, ale také na praktický nácvik péče o dutinu ústí společně s aplikací lokálního fluoridového přípravku, přispěla k významnému zlepšení stavu orálního zdraví školních dětí ve sledovaném souboru,“ uvedla Prouzová.

Více informací o programu Zdravý úsměv je možné najít na : https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/Organizacni-struktura/Domaci-stranky/Stomatologicka-klinika/Zdravy-usmev/ .

zdroj: https://www.fnhk.cz/aktuality/preventivni-program-zdravy-usmev-pomaha-s-peci-o-z

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vizual Pozar Australie 2020 V2 1920x1080px Previous post Zoo Praha se za velmi krátkou dobu podařilo dát dohromady na pomoc Austrálii sumu, která předčila veškerá očekávání
Lara Morr Muza Audio Cover Next post Zpěvačka a herečka LARA MORR přichází s novým singlem a videoklipem Múza, který srší vášní a sex-apealem