22. 4. 2024

Přednáška investigativního novináře Stanislava Motla na Univerzitě v Hradci Králové na téma: Výstřely v Miami

Senátor Miroslav Antl pozval již tradičně v týdnu kdy probíhají na Univerzitě Hradec Králové Pedagogické dny svého výborného kamaráda investigativního novináře Stanislava Motla, který přivezl velice zajímavou přednášku o Antonínu Čermákovi, který především proslul tím, že byl ve třicátých letech dvacátého století starostou Chicaga.

Miroslav Antl přivítal na přednášce Děkana Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Františka Vaníčka, návštěvníky akce a především charismatického Stanislava Motla, kterému poděkoval, že do Hradce Králové přijel opět se zajímavou přednáškou, tentokrát pod názvem : “Výstřely v Miami”.

Po té se ujal slova právě Stanislav Motl, který představil téma, které bude přednášet a vyzdvihl v USA velmi uznávaného Antonína Čermáka, o kterém se v České republice bohužel velmi málo ví. A pokračoval : “Pro mě je to člověk neuvěřitelně silné lidské  vůle, který v jedenácti letech fáral na šachtě jako horník z Kladna. Ve dvaadvaceti letech už  byl milionář a bylo mu přes padesát let, když se ve třicátých letech dvacátého století stal starostou Chicaga, což bylo druhé největší město USA”. Dále Stanislav Motl pokračuje : “Antonína Čermáka si také připomínáme ve vztahu se vznikem Československé republiky, neboť se velmi výrazně podílel na jejím vzniku.”

Stanislav Motl dále pokračuje v poutavém vyprávění, ve kterém se dozvídáme o cestě Antonína Čermáka životem od dětství, přestěhováním se do USA, začátky podnikání, angažování se do politiky až do jmenování do pozice starosty Chicaga v roce 1931. Proslul také jako bojovník proti organizovanému zločinu, v době prohibice zejména proti notoricky známému Al Caponemu, kterého se díky také aktivitě Antonína Čermáka podařilo dostal do vězení.  Jeho vyprávění končí u data 15. února 1933 kdy v Miami na Floridě ve 21.30 hodin zastavuje auto s prezidentem Rooseveltem uprostřed hustého davu lidí. Pak se ozvou výstřely a muž, který stál Rooseveltovi po boku, se kácí. Nebyl jím nikdo jiný než Antonín Čermák, který 6. března 1933 na následky těžkého zranění umírá.

Stanislav Motl celou svou přednášku doprovodil svým autorským dokumentárním filmem k tématu. Zaplněný sál po ukončení poutavého vyprávění právem odměňuje přednášejícího dlouhým potleskem.

Zeptali jsme se Stanislava Motla na dojmy z tohoto dopoledne na Univerzitě Hradec Králové.

“Nečekal jsem, že přijde tolik mladých lidí na přednášku o Antonínu Čermákovi, velice mile mě to překvapilo. Díky pozvání svého výborného kamaráda Mirka Antla se na Univerzitu do Hradce Králové vracím rád a  tak se stane jistě i za rok a téma přednášky na 2019, to já sám se nechám překvapit s čím přijedu.”

https://www.youtube.com/watch?v=qerXkrGBn_A

“Když vám vynikající investigativní novinář Stanislav Motl sdělí, že sleduje vaší novinářskou práci na webu a pochválí vám jí, tak to je opravdu obrovské uznání, kterého si nesmírně vážím !!!”

[ABTM id=11708]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post Depeche Mode live in Lima – Peru (18.03.2018)
Gettyimages 130980086 36846 749 749 0 Next post Martina Navrátilová jakoby nevěřila, o kolik víc vydělává na BBC John McEnroe