19. 5. 2024
Opera Snímek 2020 08 18 202908 Www.youtube.com

Před startem Fortuna:Národní ligy pořádal FC Hradec Králové tiskovou konferenci

Na tiskové konferenci před začátkem nové sezony předstoupili před novináře sportovní ředitel Jiří Sabou, hlavní trenér Zdenko Frťala, posila Pavel Dvořák a kapitán Adam Vlkanova. V neděli 23. srpna čeká na Votroky na domácí půdě utkání proti Vlašimi.

Podívejte se na celý její záznam, níže si můžete přečíst přepis.

[su_youtube url=”https://youtu.be/QEGPYKgQ03A”]

První otázka na sportovního ředitele Jiřího Sabou: Jak jste spokojený se změnami v týmu?

JS: Jsem moc rád, že se příchody podařilo realizovat, zároveň za pochodu dozrávají naši mladí hráči. Myslím, že v týmu je zdravé konkurenční prostředí, že noví hráči přinesli kvalitu. Máme zdvojené posty, z týmu cítím energii. V mých očích by měl mít vyšší kvalitu, ale ukázaná samozřejmě platí na hřišti.

Pane Frťalo, jak jste byl spokojený s průběhem letní přípravy?

ZF: Spokojený jsem. Jak už řekl Jirka, hráče, o které jsme stáli, se povedlo přivést. Na druhou stranu, odešel Kuba Martinec, což mu všichni přejeme. Co se týče zdravotního stavu, zvládli jsme přípravu bez větších problémů – kromě Otto Urmy, u kterého ale věříme, že do startu soutěže bude v pořádku. Hráli jsme jen tři přípravná utkání. Začali jsme nejtěžším soupeřem, Teplicemi v Roudnici. Vyzkoušeli jsme si znovu i tříobráncový systém, v dalších utkáních kluci na dobrý výkon navázali. Jsou nachystaní, natěšení, máme hlad, abychom soutěž dobře odstartovali.

Pavle, ty se vracíš domů. S jakým cílem? A v jakém stavu jsi po pěti letech našel tým?

PD: Osobní ambice moc nemám. Věděl jsem, že tady je o mě zájem, chtěl jsem být někde, kde o mě budou stát. Chci být důležitý pro tým, pomoct mu na hřišti. Chci, aby mě to bavilo a abychom vyhrávali. A pokud jde o to, v jakém stavu jsem našel tým, tak myslím, že v dobrém. Je tady dobrá parta, tým je mladý, pár starších kluků… Je to super.

Adame, máš za sebou životní sezonu. Dokážeš na ni navázat i poté, co ses v létě stal otcem?

AV: Myslím, že to, že jsem se stal otcem, není důvod, aby se mi nedařilo znovu. Přišli další góloví kluci, když se přiblížím k tomu, co jsem měl, a další dva dají každý deset gólů, bude to super. (usmívá se)

Pane Frťalo, kdo bude jednička v bráně? A jak poskládáte vedle sebe hráče v útoku?

ZF: Pro mě jsou oba gólmani jedničky. Už v minulé sezoně potvrzovali, že je na ně spoleh. Máme nadstandardní druholigové gólmany. Jestli začne Vizour, nebo Radim Ottmar, to v hlavě mám, ale ještě to nebudu prezentovat. Co se týče postů v ofenzivě… Právě příprava nám sloužila k tomu, abychom u těchhle kluků vyzkoušeli nějakou rotaci. Ale nerad bych se bavil jen o útočné fázi, protože základ úspěchu je vždy položený hlavně v poctivé defenzivě celého týmu. Ukázali jsme, že pokud jsme v držení míče a všichni kluci chtějí útočit, jsme nebezpeční. Na druhou stranu víme, že ne všem je v DNA dané i bránění. Pokud to do ofenzivních hráčů dostaneme, naše hra by měla být vyrovnanější než v minulé sezoně. Na to se budeme chtít zaměřovat i v závěru tohoto týdne. V posledním zápase jsme sice vyhráli 6:0, ale máme si co ukázat, abychom doladili detaily.

Soutěž bude rychlá, na podzim bude jen dvanáct zápasů. Co budete dělat s kádrem? Nebude kluky štvát, že budou hrát málo?

ZF: Je to zase něco nového. Budou tři reprezentační pauzy… Věříme, že i v poháru budeme co nejdéle. S hráči komunikujeme během celé přípravy, že jich může hrát jen jedenáct. Máme i B tým, ve kterém by ti, kteří nebudou pravidelně nastupovat, měli být posilami. Nemůžou to brát jako degradaci, musejí respektovat jeden druhého i rozhodnutí trenérů. Pokud si ti, kteří se do základní sestavy dostanou, budou svoje místa držet, bude to znamenat, že se nám daří a nemusíme se sestavou rotovat tak jako teď na jaře. To bylo specifické z pohledu zranění, koronavirové pauzy…

Adame, Pavle, koho berete jako největšího soupeře v sezoně?

AV: Za mě jsme největším soupeřem sami sobě my. Když budeme hrát tak, na co máme, nemusíme řešit ostatní. Musíme vyhrávat se slabými i s těmi nahoře, pak nebudeme muset řešit, kdo tam bude s námi.

Co říkáš na Žižkov a jeho posílení?

AV: Může jim to sednout i nemusí. Udělali hodně zkušených hráčů, ale to nemusí být výhra. Těžko říct. Já si na Žižkov věřím.

Pavle, co myslíš ty?

PD: Ukáže až sezona. Kluci, co tady byli v té minulé, hráli dobře i s těmi relativně silnějšími soupeři, ale pak nevyhráli s těmi, které měli porazit. Každý bude nepříjemný. Jak říkal Vlčák, je to jenom o nás.

ZF: My nejsme naivní, abychom si mysleli, že soutěž bude jednoduchá. Druhá liga je tak nevyzpytatelná, že jakmile podceníte sebemenší detail… Soupeři mají z devadesáti procent tým složený z mixu zkušených hráčů a mladých talentů – musíme být připraveni na každý zápas. Pasujeme se do role aspirantů, kteří se chtějí pokusit o postup do ligy. To je závazek vůči fanouškům, sponzorům, majitelům. Osobně jsem přesvědčený, že zase vylétne nějaký tým, se kterým nikdo nepočítal. Jedna věc je jít do soutěže v roli favorita, druhá věc, jak se s ní dokážeme vypořádat.

Hraje se jen o vítěze – je to horší, lepší, nebo je to jedno?

JS: Je to daná skutečnost, kterou nemůžeme ovlivnit. Tu situaci přijímáme, jdeme do soutěže s tím, že postupuje jenom jeden, o moc víc se k tomu nedá říct.

Tohle je třetí rok vašeho snažení, mělo by to být finále – a připravilo vám takové podmínky…

ZF: Někdy zakopnete i ve finále. (usmívá se) Letos to bude speciální. V předešlých ročnících, když se hrála baráž, jste mohli zakopnout a mít naději dostat se do ligy z baráže. To padá – každá chyba bude nekompromisně trestaná z pohledu postavení v tabulce. Počet účastníků je specifický. Možná je to lepší v tom, že hráči nebudou tolik opotřebovaní, ale jakéhokoli hráče se zeptáte, jestli radši hraje, nebo trénuje, řekne vám, že radši hraje. Teď už druhá šance nebude. I v přípravných utkáních bylo na klucích vidět, že každý, kdo nastoupil, se snažil maximálně ukázat svoje kvality. Pro nás trenéry je o to složitější určit základní sestavu.

Je teď podoba kádru konečná?

JS: V tuhle chvíli je kádr poskládaný. Máme dvacet hráčů, se kterými jdeme do boje. Jen navážu na to, co jste říkal o vyústění tříletého snažení… Nechci vzhlížet k nějakým cílům a milníkům, že teď se to povede. Já jsem přišel před dvěma a půl lety, kdy mi bylo přislíbeno, že do tří let bude aréna. A zadání bylo, ať vybudujeme konkurenceschopný tým, který postoupí do ligy v návaznosti na výstavbu stadionu. O to se všichni snažíme. Do každého utkání půjdeme s tím, že ho chceme vyhrát – a pokud se to povede, s největší pravděpodobností, de facto s jistotou, budeme v první lize. To všichni v klubu chceme a jdeme za tím. Ovlivňují to různé faktory, sport ani úspěch nejde naplánovat. Chci tím jen říct, že všichni v klubu děláme všechno pro to, aby se nám tenhle sen podařilo zrealizovat.

Může se na hradeckém stadionu hrát první liga, nebo ne?

JS: V tuhle chvíli je ukončené licenční řízení a tenhle stadion má licenci silver. Tím pádem je pro první ligu schválený. Máme stejný statut jako loni. Stadion má licenci silver na první ligu. Chybějí jen nějaká místa do požadované kapacity, ale ta by se dala dohnat sektory na stání. Jinak všechno splňujeme.

ZF: Možná se v první lize budeme víc upravovat i my. (směje se) Pro nás je teď důležité, že se tady dá hrát druhá liga. Když to bude první, jsou to starosti pro jiné lidi. Za dobu, co jsem tady, už to nijak neprožíváme. Pevně věříme lidem, kteří to mají na starosti, tohle rozhodnutí jim náleží. Nám nezbývá nic jiného než ještě víc jim zamotat hlavy, aby byli na základě našich výsledků a výkonů ještě víc nastavení v tom duchu, že fotbal nehrajeme pro sebe. Chceme ho hrát pro lidi. A lidi v celém regionu by si stadion zasloužili. Všichni věříme, že to dobře dopadne. Ale už to nemáme v hlavě tak, jako jsme to měli v první sezoně.

zdroj: https://www.fchk.cz/clanek.asp?id=ZAZNAM-Tiskova-konference-pred-sezonou-3645

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Image Proxy Previous post Již po sedmnácté se ponese podzim v Klicperově divadle v duchu Čekání na Václava
Collage Next post Prázdninová proměna MŠ Havlíčkova v Náchodě