7. 12. 2023
3077924 1052510 Art4pro Nrmap2020 56sam07784

Praha přivítala poprvé nový rok videomappingem na Národní muzeum

Hlavní město přivítalo rok 2020 novoročním videomappingem s názvem „My, Praha“ na Historickou budovu Národního muzea. Tématem videomappingu byla „Praha budoucí“. Součástí přípravy novoročního videomappingu se staly i stovky dětí ze základních škol v metropoli. Celkově byla show promítána v rámci Nového roku třikrát a cestu na Václavské náměstí si našlo několik desítek tisíc lidí.

Novoroční videomapping nahradil oproti minulým letům ohňostroj, který byl z mnoha stran, včetně části veřejnosti, vnímán jako nevhodný z hlediska životního prostředí a bezpečnosti pro zvířata žijící na území Prahy. 

„Chtěli jsme ukázat, že se dá vstup do nového roku oslavit i bez výbuchů, dýmu a zraněných zvířat. Na Národní muzeum se tak promítal příběh Prahy – toho, jaká je a kam směřuje. Líbilo se mi, že bylo představení tak barevné a pozitivní nebo že se pracovalo i s výtvarnou tvorbou pražských dětí. Zároveň bych chtěl velice poděkovat Národnímu muzeu za to, že nám povolilo promítnout novoroční videomapping na jejich budovu,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Pro diváky bylo výhodou časové rozložení a zvolené místo slavnostního uvítání nového roku přímo v centru města. Projekce byla ve třech časech – 18:15, 19:15 a 20:15 hodin – a prostřídaly se zde desetitisíce lidí včetně celých rodin z měst po celé republice.

„Těší nás enormní zájem o první novoroční videomapping na Národní muzeum. První dvě promítání zcela zaplnila celé Václavské náměstí a po skončení každé z nich se ozval upřímný spontánní jásot a potlesk. Dostávají se k nám stovky krásných reakcí, projekce se líbila i dětem, píše spousta rodičů, že děti byly nadšené a chtěly show vidět znovu. Videa na sociálních sítích sbírají tisíce pozitivních „lajků“. Ohnivé diskuze o tom, zda videomapping či ohňostroj se daly očekávat, ale za nás to nelze poměřovat,“ uvádí Lenka Střítecká, jednatelka společnosti Art4promotion, která zvítězila ve veřejné zakázce na vytvoření videomappingu.

Součástí show se staly i dětí z pražských škol. Ty na velkých čtvrtkách namalovaly, jak si představují svoji Prahu budoucí. Vzniklo více než 250 nádherných obrázků a mnoho z nich bylo použito při projekci.

„Novoroční videomapping na téma Praha budoucí jsme uchopili jinak, než ty obvyklé či historické. Byl novoroční oslavou, stylizovaně barevný, veselý, pestrý, optimistický s pojící linkou naivní dětské grafiky. Každý obraz byl jiný, a přesto všechny spojovala jedna myšlenka. Vložili jsme do novoroční show poselství, které nebylo o budovách, ale o lidech. My všichni jsme Praha. Naše město bude takové, jací budeme my, a budoucností Prahy jsou děti, protože děti jsou naše budoucnost,“ dodává na závěr Lenka Střítecká.

zdroj: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_privitala_poprve_novy_rok.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ministerstvo Práce A Sociálních Věcí Logo Previous post Projekt eNeschopenka běží naplno
Screenshot 3 Next post První mláďaty roku jsou v ZOO Praha Ovce Kamerunská a Želva Tuniská