22. 4. 2024
353dee0a Cc8e 11ec A21c 0ec437b76bd7

Poznejte starý Hradec studenta Karla Čapka a rozpohybujte Malé náměstí

Hradec Králové – V neděli 8. května od 14 hodin přiblíží komentovaná procházka po starém Hradci osobnost Karla Čapka. Po procházce se účastníci přesunou na Malé náměstí, kde bude připraveno sousedské setkání s pojízdnou knihovnou, výstavou obrázků, vyšívacím workshopem a čtecím koutkem pro děti. Hudbou program doprovodí herec Klicperova divadla William Valerián a jeho přátelé.

Malé náměstí v historickém centru města je místem, které je sice krásné, čisté a upravené, nedá se ale říct, že by bylo zrovna živé. Přitom tomu tak nebylo vždy – Malý rynek byl místem trhů, obchodů s potravinami, na místě dnešní restaurace stál hotel a kulturní zázemí poskytoval Hostinec U zlatého orla – kde i dnes sídlí jedna ze scén Klicperova divadla – Studio Beseda.
Náměstí, ale chybí více laviček chráněných před sluncem a taky náplň – obsah, který by motivoval místní, aby tu trávili více času. Jak by šlo náměstí oživit, chce ukázat projekt Divá bába.

„Na šest víkendových dnů od května do listopadu připravujeme několik sousedských setkání s komentovanými procházkami. To první proběhne už tuto neděli 8. května. My chceme v prvé řadě seznamovat místní se životem Karla Čapka, který v Hradci čtyři roky žil jako student místního gymnázia, což je období v jeho životě, o kterém se moc nemluví. A druhá část našeho záměru je oživit prostor Malého náměstí, kde začíná naše procházka, protože tu Karel bydlel. Na tuto neděli tu proto připravujeme takové přátelské odpoledne se čtením z Karlových pohádek, vyšíváním, hudbou, ale taky malováním na chodník,“ zve na akci autorka projektu Ilona Mach a dodává, že další program si účastníci mohou vymyslet sami.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Malé náměstí může sloužit jako prostor pro kulturní aktivity, slušely by mu trhy se sezónními a lokálními produkty, které tu v minulosti bývaly. Atraktivní by mohl podle autorky být třeba antikvariát pod širým nebem, venkovní výstava, houpací sítě nebo šachové stolky. Vzhledem k tomu, že při opravě náměstí se příliš nemyslelo na pohodlí „uživatelů“, tu sice vznikl čistý otevřený prostor, ale zvláště v létě tu není dostatek míst na lavičkách chráněných před sluncem, takže většina lidí se schová na horní části náměstí pod několika stromy u kašny, zbytek náměstí je ale rozpálený a prázdný. V podloubí je sice několik podniků, ale chybí tu základní infrastruktura – třeba veřejné WC s přebalovacím pultem, které by jistě využily rodiče s dětmi. Vzhledem k chybějícímu zastínění by tu prospělo i pítko s pitnou vodou, u kterého by bylo možné se alespoň trochu osvěžit.

„Pro obyvatele Hradce by mohlo být Malé náměstí zajímavějším místem, kdyby upozornilo třeba na zajímavé osobnosti, které tu žily a tvořily – třeba dramatik Václav Kliment Klicpera, rodina Červených nebo herec Josef Bek, ale právě i zmíněný Karel Čapek,“ míní autorka projektu.

V minulém roce proto ve spolupráci se Společností ochránců památek ve východních Čechách a hradeckými výtvarnicemi Evou Horskou a Kateřinou Zelingerovou vydala dvě atraktivní brožury o Karlu Čapkovi v HK: Zamilovaný rebel a Mapka Čapka. Oba materiály budou k mání právě během procházky a na Malém náměstí.

Procházka po stopách Karla Čapka v Hradci Králové začne ve 14 hodin u kašny na Malém náměstí.

Od 15 hodin se bude na Malém náměstí možné setkat, dát si bábovku a čaj nebo limonádu, číst a předčítat, kreslit nebo vyšívat. Od 15:30 hodin zahraje u Antikvariátu na rynku herec Klicperova divadla William Valerián a jeho přátelé.

Každý, kdo se chce zapojit s vlastní aktivitou bude vítán. Stačí přijít.

Program na náměstí bude probíhat dle zájmu nejméně do 17 hodin.

Stránka události na FB: https://www.facebook.com/events/699123158101467/699124308101352

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Img 0039 (1) Previous post Tajemství vojenských podzemních komplexů poodhalí šikovná mobilní aplikace
Dsc 2398 Next post Zlatý erb získaly Borovnice a Dvůr Králové nad Labem