Praha – Utkání základní skupiny, čtyři osmifinálové a dva čtvrtfinálové duely CEV EuroVolley žen 2026 se odehrají v České republice. Oficiálním dopisem adresovaným předsedovi Českého volejbalového svazu Markovi Pakostovi to potvrdil prezident Evropské volejbalové konfederace CEV Aleksandar Boričič. Mistrovství Evropy volejbalistek se na konci léta 2026 odehraje v Brně a mělo by být ostrým křtem nově vybudované Areny Brno.

Jsme nadšení, že můžeme opět spojit síly s Českým volejbalovým svazem, zvláště když máme stále živé vzpomínky na velmi úspěšný evropský šampionát mužů v roce 2021, který váš tým uspořádal v Ostravě, a to i v komplikovaných podmínkách pandemie, stojí v potvrzovacím dopisu prezidenta CEV Aleksandara Boričiče. Je mi velkou ctí vás informovat, že předsednictvo CEV jmenovalo Český volejbalový svaz spolupořadatelem základní skupiny, čtyř osmifinálových zápasů a dvou čtvrtfinálových zápasů mistrovství Evropy žen 2026 v Brně.

Zástupci Českého volejbalu oznámili svou kandidaturu 22. listopadu. Jsem opravdu rád, že všechna jednání a aktivity, které jsme pro pořadatelství udělali, byly úspěšné, a my jsme s naší kandidaturou uspěli. Je to pro nás velká zodpovědnost a uděláme vše pro to, aby volejbalové týmy, zástupci evropských svazů, fanoušci i televizní diváci viděli, že umíme uspořádat perfektní turnaj. A především chceme naší ženské reprezentaci připravit dokonalé domácí zázemí, aby jejich výkony přinesly celé české volejbalové veřejnosti radost. Jsem si jistý, že díky zkušenostem, které máme z pořadatelství celé řady mezinárodních volejbalových a beachvolejbalových turnajů, se nám tyto cíle podaří naplnit a Brno zažije sportovní akci nejvyšší kvality, komentoval přidělení pořadatelství šampionátu předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Brno, jako dějiště mistrovství Evropy, bylo pro zástupce české volejbalové federace jednoznačnou volbou. A důvodem jsou úspěchy tamních klubů v extralize, jedineční fanoušci a v první řadě nezbytné finanční garance brněnského magistrátu. Záměr na pořádání takto významné sportovní události jsme s radostí uvítali a jsem nadšená, že se evropská volejbalová federace rozhodla a bez dlouhého váhání nám šampionát přiklepla. Brno je nejlepší volba a českým reprezentantkám přinese tu pravou povolenou výhodu. Navíc, nové multifunkční Areně Brno bude tento krásný sport slušet. Věřím, že se její tribuny zaplní do posledního místa a atmosféra pomůže všem hráčkám k nezapomenutelným výkonům, řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Před pořadateli podle místopředsedy Českého volejbalového svazu Martina Gerži stojí velká výzva. Jsem přesvědčený, že ji zvládneme a před evropskou volejbalovou veřejností obstojíme na výbornou. A musím přiznat, že jsem upřímně rád, že se spolupořadatelství šampionátu podařilo získat právě pro Brno. Pro novou arénu to bude skvělá zahajovací akce. Musíme se teď pořádně opřít do práce, které před námi není vůbec málo.

CEV EuroVolley žen 2026 se odehraje ve čtyřech evropských zemích. Česká republika je takzvaným pořadatelem číslo 2 a bude hostit utkání jedné ze základních skupin, osmifinále a čtvrtfinále. Stejným způsobem odehráli v Ostravě evropský šampionát v roce 2021 muži, kde se domácí tým probojoval až do čtvrtfinále. České volejbalistky se pod vedením trenéra Giannise Athanasopoulose letos předvedly v Evropské zlaté lize, v kvalifikačním turnaji pro olympijské hry a na mistrovství Evropy došly do čtvrtfinále. Athanasopoulos v listopadu prodloužil smlouvu s Českým volejbalem právě do roku 2026.