23. 5. 2024
Collage

Pomoc druhým nás často nic nestojí, učí na zdrávce

Studium na Zdravotnické škole Hradec Králové není jen učení. Mladé lidi, kteří si školu vybrali, často motivuje i touha pomáhat ostatním. A nejinak je to s jejich kantory. Proto se hradecká zdrávka účastní mnoha zajímavých projektů. Do jednoho se zapojila i pedagožka Gisela Klimešová – vedoucí oboru Zubní technik. Ta v prosinci darovala vlasy pro Nadační fond Pramen pomoci, který zajišťuje výrobu paruk pro lidi s alopecií. A další projekty podporují i její kolegyně z Domova mládeže.

„Že mám vlasy husté a rychle mi rostou, není mojí zásluhou. Proto jsem přemýšlela o tom, jak s nimi naložit tak, aby udělaly radost ještě někomu jinému. Když jsem v minulém roce na začátku jednoho fotbalového utkání viděla holčičku bez vlásků, která trpí alopecií, napadlo mě, že bych mohla vlasy věnovat právě někomu s touto nemocí. Rozhodla jsem se proto oslovit Nadaci Pramen pomoci a vlasy věnovala na výrobu paruky. Tuto sobotu jsme hotovou paruku předaly nové majitelce – třináctileté Anežce,“ vysvětluje Klimešová a dodává: „Je důležité si uvědomit, že to, co nám připadá samozřejmé, může být pro druhého nepředstavitelně nedostupné. Zamyslete se nad tím, jak můžeme někomu pomoci. Může to být třeba jen čas, který věnujeme někomu osamělému, oblečení, nebo třeba doučování pro děti ze základních škol. Pomoc druhým nás často nic nestojí“.

Předání paruky bylo velmi emotivní záležitostí, a radost z dobré věci tou nejlepší odměnou.

Ale darování vlasů není jedinou možností, jak se snaží Zdravotnická škola pomáhat.

V současné době se Domov mládeže při hradecké zdrávce zapojil do sbírky „Batůžkový projekt do škol“. Ve spolupráci s Gymnáziem J. K. Tyla aktuálně připravuje batůžky se školními potřebami pro děti v Africe. Cílem je zajistit dětem v rozvojových zemích přístup k základním školním a hygienickým pomůckám. Batůžkový projekt má na ZSHK na starosti vychovatelka Pavla Štanderová. Protože ji příprava školních batohů zcela pohltila, snaží se výzvu rozšířit jak mezi studenty, tak i učitele. Oslovuje ale také další hradecké školy. ZSHK zatím vypravila přes dvacet batůžků a další ještě odeslat plánuje. Projekt na zdrávce potrvá do začátku května.

Pro studenty na Zdravotnické škole je pomoc potřebným samozřejmostí. Ať už jde o pomoc v sociálních zařízeních, odběrových centrech nebo na lůžkových odděleních nemocnic. Věří, že pokud každý z nás alespoň trochu přispěje někomu, aby se měl lépe, pak společně můžeme udělat život příjemnějším.

 DAROVÁNÍ VLASŮ:

Darování vlasů na výrobu paruk se v ČR věnuje několik organizací. Pramen pomoci se zaměřuje hlavně na lidi s alopecií (onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů nebo i ztrátu ochlupení – mimo vlasů např. i vousů, řas nebo obočí), pro které je absence vlasů často velmi stresující – zvláště u dětí nebo dospívajících. Další organizací je třeba Nové háro, kde zprostředkovávají výrobu paruk pro onkologické pacienty.

www.pramenpomoci.cz

www.noveharo.cz

BATŮŽKOVÝ PROJEKT:

Doplňkový projekt charitativní organizace Mary’s Meals, ve kterém jsou děti z České republiky zapojeny do přípravy batůžků pro kamarády v africké Malawi.

www.batuzkovyprojekt.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

103664477 10216756808688865 234354838163054101 O Previous post Město se stane poskytovatelem sociálních služeb
Book 1659717 1280 Next post Knihy se rozhodně nevyhazují, raději použijte KnihoBudku