23. 5. 2024
Pso Michal Bareš (2)

Police Symphony Orchestra se rozrůstá o pěvecký sbor

Mladé nadšenecké těleso z Police nad Metují, které si říká Police Symphony Orchestra, se v průběhu své dvanácté koncertní sezony rozroste o vlastní smíšený pěvecký sbor. Zakládá ho právě nyní a stále nabírá zpěváky.

     Mladí poličtí muzikanti už v minulosti s pěveckými tělesy spolupracovali (Canto, Kühnův smíšený sbor…), takže propojení početného tělesa a sborového zpěvu už několikrát zažili. Nové projekty však stále více ukazují, že specifický přístup orchestru a náročnost projektů je nutné propojit s podobně fungujícím hudebním organismem, vysvětluje zakladatelka PSO Petra Soukupová: „S nápadem přišel už před časem David Ostružár. Původně jsme sbor chtěli sestavit a využít pro projekty až v roce 2023. Ale přišlo to dřív a cítíme teď šanci, jak spojit nové hudební nadšence, kteří budou PSO dále rozvíjet. A protože se na podzim roku 2021 začal na Litomyšlsku kolem projektu „Hudba pomáhá“ formovat sbor pod vedením sbormistra Lukáše Hrubeše, rozhodli jsme se ho doplnit také o zájemce z našeho regionu a vytvořit tak početnou vokální součást PSO.“

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

     Momentálně je tedy zhruba třicetihlavá část sboru v Litomyšli a zájemci se přidávají
i z Královéhradeckého kraje. Zváni jsou všichni, kteří mají zkušenosti se sborovým zpíváním, umí zpívat z not a mají chuť se zapojit do originálních hudebních projektů šitých hudebníkům i posluchačům na míru. Zkoušky pro zpěváky z Královéhradeckého kraje se budou konat v Polici nad Metují a z Pardubického kraje v Litomyšli,“ upřesňuje Petra Soukupová organizaci sboru. Frekvence bude stejná jako u orchestru, tedy jednou za čtrnáct dní, první zkouška v Litomyšli se uskuteční 10. března 2022 a v polickém klášteře pak v sobotu 26. března 2022.  Zájemci se mohou hlásit do 15. března 2022 na e-mail sbor@policesymphony.cz, kde jim následně budou zaslány další podrobnosti,“ uzavírá Soukupová.

foto: Michal Bareš

     Sbor Police Symphony Orchestra se poprvé veřejně představí na letošní zářijové benefici na Broumovském letišti. 


POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 170 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat více než 1,9 milionu Kč pro druhé.

foto: Martin Kábrt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tým Pdz V Náchodě Previous post Peerka pomáhá osobám s duševním onemocněním v okrese Náchod už rok
Suitcase 4349237 1920 Next post S koordinací vzdělávání ukrajinských dětí pomůže kraj