25. 4. 2024
59b1dbca 8933 4bf0 83fc 655612146407

Pietní setkání Svíčka za Olgu Havlovou

Praha – Poslední lednovou sobotu uplyne 28 let od odchodu zakladatelky Výboru dobré vůle — Nadace Olgy Havlové (VDV). Pietní setkání u rodinné hrobky Havlových na Vinohradském hřbitově se symbolickým zapálením svíčky za paní Olgu se uskuteční v pátek 26. ledna od 14 hodin. Odkaz Olgy Havlové připomenou předseda správní rady nadace Vojtěch Sedláček a její ředitelka Monika Granja, kázání přednese farář Miroslav Erdinger. Vzpomínkovou akci hudebně doprovodí studentský pěvecký sbor Besharmonie. 

Svíčkou za Olgu Havlovou navážeme na rok 2023, v jehož průběhu jsme zorganizovali u příležitosti nedožitých 90. narozenin paní Olgy mnoho mimořádných akcí a projektů pod hlavičkou kampaně „Olga je tu s námi“,“ uvedla ředitelka VDV Monika Granja. Pokračovali jsme například výsadbou Stromů Olgy Havlové a symbolický devadesátý strom jsme zasadili v Jelením příkopě s prezidentským párem Petrem a Evou Pavlovými. Po celé zemi se uskutečnilo přes 100 vzpomínkových a benefičních akcí,“ dodává ředitelka.

Do vzpomínkového roku se zapojila celá řada partnerů a významných osobností. Aneta Langerová ve spolupráci s Jakubem Zitkem na přání nadace složili na počest Olgy Havlové Píseň pro Olgu, která se stala pomyslnou hymnou roku. Na základě fotografií Bohdana Holomíčka a Ondřeje Němce v režii Martina Duška vznikl kreslený video spot „Olga je tu s námi“, který promítala Česká televize a vybraná kina po celé ČR. Animoval jej Martin Máj, ilustrace vytvořila Adéla Marie Jirků. Její autorská kresba, portrét Olgy Havlové a ilustrace stromů byly podkladem také pro tiskový list známek s přítiskem, který ve spolupráci s nadací vydala Česká pošta. Celoroční sbírka se symbolickým názvem Dárek pro Olgu vynesla více než 860 000 korun na pomoc potřebným.

Kampaň „Olga je tu s námi“ navazovala na nadační činnost v duchu odkazu Olgy Havlové. I v roce 2023 se organizace soustředila zejména na pomoc lidem se zdravotním a sociálním znevýhodněním. Z programů na podporu seniorů, umírajících a lidí ohrožených sociálním vyloučením nadace podpořila 173 organizací částkou 7,9 mil. korun. Na zakoupení invalidních vozíků, sluchadel a dalších kompenzačních pomůcek a na pohybové terapie přispěla 330 lidem se zdravotním znevýhodněním. Po celý rok stipendiem podporovala 112 znevýhodněných studentů a do výzvy „Daruj srdce“ na pomoc potřebným zapojila 163 středoškolských studentů. VDV ve spolupráci s Nadací OSF a Skautským institutem pokračoval ve správě programu Active Citizens Fund, jehož cílem je posílit občanskou společnost v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pexels Clement Nivesse 3074542 Previous post Projekty MV za 200 mil. Kč k modernizaci veřejné správy nevedly: úřady práci nezjednodušily, občané jim stále musí hlásit i to, co stát už dávno ví
Lpsdd4 Next post Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost ve FN Ostrava loni vyhledalo přes 10 tisíc dětí