13. 6. 2024
Uvod 01

Pernštejn(l)ove se rozrůstá, letos bude o den delší

Zámek Pardubice bude uprostřed léta už počtvrté patřit divadlu.Festival Pernštejn(l)ove letos zaplní zámecké nádvoří a rytířské sály od 30. července do 3. srpna. Oproti předchozím ročníkům je o den delší a v hlavním programu nabídne o dvě inscenace více. Diváky opět čeká to nejlepší z amatérského divadla a dvě profesionální produkce. 

„Probíhající rekonstrukce zámku festival neohrozila, pouze omezila. Všechna přestavení od šesti večer se konají v rytířských sálech. Vybrali jsme vynikající komorní inscenace, které jsou určené právě do intimního prostoru,“uvádí Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které 4. ročník festivalu pořádá společně se sdružením naEx. „Na velkém nádvoří bude nově tribuna, která zajistí každému divákovi perfektní výhled na představení,“ slibuje Libánek.

„Celý rok pečlivě sledujeme, co se děje na amatérské scéně. Inscenace v programu se mohou pochlubit divadelními cenami i příznivými kritikami,“říká dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová. „Vandě Hybnerové se loni na našem festivalu líbilo. Slíbila, že přijede znovu a vezme s sebou další tři populární herečky. Mají připravený odvážné autorské představení s písničkami Můžem i s mužem, které se stalo doslova hitem. Jejich zájezdový kalendář praská ve švech a není snadné inscenaci získat,“ dodává Fikejzová Prouzová.

Festival zahájí 30. července v 21 hodindivadelní kritikou velmi ceněná něžná komedie o jazycích, komunikaci a o tom, že mít společnou řeč ještě neznamená rozumět si. Archiv jazyků uvádí brněnské divadlo poPUD v české premiéře. DK Jirásek z České Lípynabídne cenami ověnčenou hořkou komedii plnou humoru, moudrosti a ironie Tanga pro Ježíška o osudovém setkání dvou stárnoucích ztroskotanců, která stojí na brilantních hereckých výkonech. Autorská férie Můžem i s mužem pro čtyři známé herečky vyprodává sály po celé republice. Kateřina Kaira Hrachovcová, Vanda Hybnerová, Jitka Sedláčková, Dáša Zázvůrková jsou spoluautorkami. Jejich výpovědi jsou dost otevřené, inscenace je přirovnávána k seriálu Sex ve městě.

Modelka XXLje zpověď kořeněná humorem a šílenými historkami. Ačkoliv na jevišti stojí jedna jediná herečka, její energie je natolik strhující, že diváky nenechá vydechnout. Vítězka přehlídky divadel jednoho herce Monika Nováková z Dačic je živel.
Klauzurní práce studentů DAMU nemá běžný divák šanci vidět. Své ročníkové práce budoucí herci a režiséři uvádějí pouze na půdě školy, účast na festivalu Pernštejn(l)ove slibuje mimořádný zážitek. Jejich zpracování Shakespearovy hry Sen noci svatojánské je svižné, vtipné a originální.

Pardubičtí impro machři Paleťáci letos slaví deset let své existence. Žádného tématu se nezaleknou a hodinová improvizace na téma milenky a milenci je pro ně výzvou.

Holešovské Divadelní studio Viktorka vzniklo letos. Nastudovalo Havlovu Audienci a hned za ni začalo sbírat ocenění. Že to nemá s láskou nic společného? Omyl. A co láska k pivu a Jiřině Bohdalové?

Pražští herci Radka Stupková a Jan Szymik jsou profesionálové. Nabídnou francouzskou komedii Kdy to bylo naposledy, která je zárukou dobré zábavy s možností zamyšlení nad vztahem mezi mužem a ženou.

Divadlo Jesličkyloni sklidilo aplaus s komedií Bůh masakru. Letos přiveze malou českou road-movie Kdo uteče, vyhraje? o náhodném setkání dvou obyčejných žen vydávajících se na cestu za svobodou, dobrodružstvím a životem prožitým naplno.
Divadlo Prknopatří mezi nejlepší amatérské soubory. V regionu se vystoupí vůbec poprvé. Vůně třešňového dýmu je hrou v polosnu, kde se příběh malířky Anny prolíná se snovou vizí tří dívek – Sněhurky, Růženky a Popelky – čekajících na své ženichy.

Divadelní festival se uskuteční za finanční podpory Města Pardubice, Eurovia, a. s., EOP Opatovice, a. s., Prodin, a. s., a Pernštejn Media, a. s. Záštity nad festivalem se ujali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a náměstek primátora města Pardubic Jan Mazuch. A proč festival letos podpořili? „Festival lásky v Pardubicích už k létu patří, tak jako láska sama. Ráda se už tradičně připojím k pozitivním vlnám – všichni je potřebujeme,“říká Miluše Horská. „Divadlo na renesanční zámek prostě patří. Dříve se města na prázdniny vyprazdňovala, dnes naopak každý přivítá takový atraktivní program v letních měsících. Organizátorům proto patří velký dík. Je to nová tradice, která se ujala a získává stále větší oblibu,“ konstatuje Roman Línek. „Není to tak dlouho, kdy Pardubice řešily problém, že se toho u nás v létě v oblasti kultury mnoho neděje. Tento festival získal rychle velkou diváckou oblibu a významně přispívá k oživení našeho města o prázdninách,“ přidal pochvalu Jan Mazuch.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Zámku Pardubice, Infocentru Pardubice a v síti sms ticket. Více informací na www.pernstejnlove.czwww.facebook.com/pernstejnlove. Součástí Pernštejn(l)ove je i doprovodný program, ve kterém nechybí třeba vystoupení nejlepšího flamenco tanečníka u nás a účastníka první řady Stardance Eduarda Zubáka. Samozřejmostí je bohatá nabídka občerstvení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Betlémářská Rodina Jakub A Martin Sochorovi A Ukázky Jejich Práce (1) Previous post Známe nové Mistry tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje
Active Adult Disability 2026764 Next post Lidem se zdravotním postižením nejvíc chybí peníze a dostupná zdravotní péče