Praha – Na aktuálním soustředění reprezentačního výběru basketbalistů do 23 let se v Poděbradech na dva dny zastavil čerstvě čtyřiadvacetiletý Vít Krejčí, pátý Čech v NBA, který zažil povzbudivou druhou polovinu minulé sezony. V prosinci se vrátil na dvoucestný kontrakt do Atlanty, kde nastoupil do 22 duelů a průměrně si připsal 6 bodů, 2,4 doskoku a 2,3 asistence za 25 minut, což byl výrazný nárůst oproti předchozí sezoně.

„Teď jsem trénoval týden v Opavě a chtěl jsem vidět kluky. Domluvil jsem se s manažerem mužských reprezentací Jirkou Welschem, že by bylo fajn se za nimi stavit, pozdravit je, pozdravit trenéry. Měl jsem to prostě v plánu,” osvětlil reprezentační guard svou krátkou zastávku v Polabí.

Vítku, co jste zatím od konce sezony stihl?
Po sezoně jsem ještě na měsíc zůstal v Atlantě, kde je jeden z nejlepších servisů pro hráče. Pak jsem letěl domů, chvíli jsem měl volno, stihnul jsem pobyt v Barceloně a teď jsem asi deset dní trénoval s trenérem z Oklahomy, se kterým už se připravuju řadu let a koncem týdne zase odlítám.

Na co se v přípravě zaměřujete?
Můj trenér sleduje všechny moje zápasy, ví, co se po mně v NBA bude chtít, takže hodně pracujeme na akcích, do kterých jsem se v minulé sezoně dostával a snažím se to zdokonalovat.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Na jaře jste mluvil o tom, že jste zapracoval na obraně – na čem hlavně?
Obrana je hlavně o rychlosti a síle a na obou těchto věcech se snažím pracovat.

Oceňují trenéři a manažeři v NBA dobré obránce, i když to třeba nejsou velcí skóreři?
Jo, myslím, že takoví hráči jsou v týmu potřeba, protože na hřišti není deset balonů, aby všichni měli dvacet střel na zápas. Jsou tak potřeba hráči, co nepotřebují moc střel, dokážou být efektivní a k tomu dobře brání.

Bylo pro vás osobně top momentem minulé sezony bránění pozdějšího vítěze NBA Tatuma?
Těch „highlightů” bylo hodně. Měl jsem štěstí, že jsem mohl bránit spoustu skvělých hráčů včetně Tatuma. Na konci sezony jsem byl vždycky nasazovaný na nejlepšího hráče soupeře, což mi hodně dalo.

V minulé sezoně jste měl trojky na úspěšnosti 41 procent – s takovým číslem jste byl spokojený?
Začal jsem střelecky hodně dobře a byl jsem na padesáti procentech. Ke konci sezony mi to trochu kleslo, ale i tak jsem spokojený. Každopádně pořád je co zdokonalovat. Měl jsem hodně trojek z rohů a hodně volných. Chtěl bych to držet někde mezi 40 a 43 procenty.

Kolik trojek odstřílíte běžně v tréninku?
V průměru bych řekl kolem tří stovek, někdy je to tisíc, jindy jen sto. Záleží, na čem je ten trénink postavený.

Je šance, že se na podzim vrátíte do Atlanty?
To ještě nevím. Středa byla první den, kdy se smělo komunikovat s volnými hráči a až od prvního července se může podepisovat. Předpokládám, že začátkem července budu vědět víc.

Je vaše tržní situace po minulé sezoně lepší?
Určitě je lepší než minulý rok, kdy jsem vlastně vůbec nehrál. Letos to bylo jistě lepší a aspoň trochu si věřím v tom, že nějakou nabídku dostanu.