19. 5. 2024
Banner Muzejni Noc 2022

Patnáctý ročník Královéhradecké Muzejní noci je za dveřmi

Hradec Králové – Sedm muzeí a galerií se připojí k Festivalu muzejních nocí 2022, který se letos uskutečni v rozmezí od 20. května až 11. června 2022 po celé České republice. Pro společnou Královéhradeckou muzejní noc, která je již 15. ročníkem, byl zvolen pátek 3. června 2022.

Tradičně se jedná o spolupráci několika muzeí a galerií v Hradci Králové a blízkém okolí. „Každá ze zapojených institucí chystá vlastní poutavý program a pro návštěvníky bude tradičně přístupná zdarma,“ říká za koordinátora akce Muzeum východních Čech v Hradci Králové vedoucí výstavního oddělení Stanislav Hrbatý. „Jsme rádi, že spolupráce mezi zapojenými institucemi funguje i po složitém pandemickém období. Letos jsme mezi tradičními účastníky přivítali nově malé soukromé Museum bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce, takže půlkulaté jubileum společné Královéhradecké muzejní noci oslavíme velmi pestrou nabídkou pro všechny zájmové skupiny,“ dodává Stanislav Hrbatý.

Všechny zapojené instituce budou otevřeny od 18 do 24 hodin.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Návštěvníci se mohou těšit na program představující novou expozici Cesty města. Expozice, otevřená teprve od přelomu roku, seznamuje příchozí s dějinami Hradce Králové. I program muzejní noci bude navazovat na historii města. Pro děti i dospělé bude připraven venkovní workshop. Na vyzkoušení bude například stavba modelu gotické klenby. Při jejím sestavování budou moci všichni zažít, jak náročná byla práce mistra stavitele. Uvnitř budovy se můžete těšit na překvapení, která se vždy budou vázat ke konkrétnímu historickému období města. Chybět nebudou ani komentované prohlídky sálů s kurátory. Pozveme vás i do našeho přednáškového sálu, kde na vás čeká noc s Karlem Zemanem a jeho historickými filmy. Těšíme se na vás.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ

Eliščino nábřeží 465, 500 03 Hradec Králové, tel. 495 512 391, 495 512 392, e-mail: info@muzeumhk.cz, www.muzeumhk.cz

Muzeum války 1866

Muzejní noc v Muzeu války 1866 nabídne návštěvníkům kromě osvětlené Baterie mrtvých také odborný výklad k polním fortifikacím v prusko-rakouské válce. Součástí programu také bude projekce záběrů bojiště bitvy u Hradce Králové v průběhu času tak, jak je v historii zachytil filmový pás. Rozhledna bude otevřena do 21 hodin.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

MUZEUM VÁLKY 1866

Chlum čp. 66, 503 12 pošta Všestary, tel.: 495 447 058, e-mail: chlum@muzeumhk.cz, www.muzeumhk.cz

 Galerie moderního umění v Hradci Králové

Večerní návštěva galerie a prohlídka výstavních expozic? Nejen to Vás čeká v rámci Muzejní noci v Galerii moderního umění. Aby návštěvníci nezůstávali pouze pasivními pozorovateli, budou se moci vyjádřit i vyřádit tvůrčím způsobem motivovaným známým českým příslovím “Sůl nad zlato”. A jakou cenu má sůl pro uměleckou tvorbu? To zjistíte při krystalickém experimentu, ve kterém budeme kouzlit spolu s vodovými barvami. Zavítejte do výtvarného ateliéru galerie, máte se na co těšit! Bez předchozí rezervace.

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ V HRADCI KRÁLOVÉ

Velké náměstí 139-140, 500 03 Hradec Králové, tel.: 495 512 538, e-mail: info@galeriehk.cz, www.galeriehk.cz

Labyrint Divadla Drak

Labyrint Divadla Drak se i v letošním roce připojuje ke Královéhradecké Muzejní noci a otevírá se návštěvníkům až do pozdních hodin!

Nechte se provést spletitým Labyrintem, poslechněte si komentáře k výstavě Příběh Draku 1958–2018 přímo od dračích pamětníků, objevte skrytá poselství v interaktivní výstavě Továrna na Utopii, vydejte se na venkovní výpravu Za příběhem Draku a nakonec se s námi zastavte u ohně před divadlem.

DIVADLO DRAK a MIFD o.p.s.

Hradební 632, 500 03 Hradec Králové, tel.: 495 514 721, 495 515 543, e-mail: info@draktheatre.cz, www.draktheatre.cz

Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

Malá vodní elektrárna Hučák je místo, kde se zabaví celá rodina! Malí energetici se vyřádí v dětském koutku, vyzkouší si jednu ze tří her ve virtuální realitě a budou svědky zábavných fyzikálních pokusů v naší laboratoři. Díky nespočtu interaktivních modelů návštěvníci zjistí, jak se vyrábí elektřina pomocí síly vody, větru, slunce a dalších čistých obnovitelných zdrojů. Třešničkou na dortu je návštěva původní strojovny elektrárny, kde vyrábí elektrickou energii tři generátory.

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE

Křižíkova 788, 500 03 Hradec Králové, tel.: 492 122 660, 725 781 564-5, e-mail: infocentrum.oze@cez.cz, www.cez.cz/hucak

Muzeum parních strojů

Kolem 150 parních strojů vystavuje Jan Tomek v suterénu svého rodinného domu i na zahradě, kde postavil industriální pavilon pro velké parní stroje včetně transmisního pohonu strojů. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Novinkou ve sbírce  je stacionární  parní lokomobila od výrobce Umrath Praha, rok výroby 1905. Poháněla továrnu  na řezání dřeva.  Nejstarší parní modely jsou z roku 1890, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Ve sbírce je 144 modelů a téměř každý z nich má svůj příběh.

Spojení: trolejbus č. 7, zastávka Husův pomník (hospoda Hrázka).

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ

Ulice na Hrázce č. p. 363, 500 09 Nový Hradec Králové, e-mail: jan.tomek@seznam.cz

Museum bednářství Jaroslava Tománka

Přijďte se vrátit v čase o ¾ století zpátky do časů, kdy vlaky jezdily na páru, telefony měly dlouhou šňůru, kdy se psalo na psacích strojích a kdy práce byla ještě pořádná dřina. V Museu bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce si prohlédnete bednářskou dílnu s hotovými výrobky různých velikostí a typů včetně historických dokumentů, předmětů a nářadí. Co má společného máslo s bednářstvím? Jak se počítal objem sudů a kádí? Čím se liší různé druhy hoblíků? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v Museu. Nejen pro děti jsou připraveny pracovní listy ve třech obtížnostech.

Spojení:

Vlak: odjezd z Hradce Králové hl. n. (směr Chlumec n. C.) v 17:34, 18:34, 21:00, 22:40

zpět z Praskačky: 19:17, 21:07

Autobus: odjezd z Hradce Králové Terminál HD linka 611009 (směr Lázně Bohdaneč) v 17:35, 19:35

zpět z Praskačky: 19:21

MUSEUM BEDNÁŘSTVÍ JAROSLAVA TOMÁNKA

Praskačka 129, 503 33, tel.: 774 114 737, e-mail: pavel-tomanek@seznam.cz, www.museumbednarstvi.cz, Facebook: @museumbednarstvi

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje za laskavého přispění Skupiny ČEZ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Safety Cone 5229747 1920 Previous post Na Dobrošov se dostanete po objízdné trase
P1010035 Next post Dokázat si dát radost aneb sociální péče o seniory