20. 4. 2024
V.nshss 2022 Hlahol 1

Páté Národní setkání hudebních souborů seniorů je úspěšně zakončeno

Praha – Odborná diskuse s hudebními vstupy, společný zpěv pod širým nebem a Velký koncert v pražském Hlaholu. To vše se uskutečnilo tento víkend k příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Letošní ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů přivítal celkem 10 seniorských sborů z celé České republiky. Významnou součástí akce bylo také předání Ceny Bedřicha Smetany.

Setkání bylo zahájeno streamovanou veřejnou diskusí v pátek 30. září. Pozice moderátora se ujal Jan Flemr a pozvání přijali čtyři odborníci zabývající se sborovým zpěvem a seniorskými aktivitami: děkan Pedagogické fakulty UK Michal Nedělka, sbormistryně sborů Pueri Gaudentes a Pěvecký klub seniorů Retro (Praha) Zdena Součková, předseda Unie českých pěveckých sborů Roman Michálek a sbormistryně a vedoucí sekce UČPS pro seniorské sbory Lucie Valentová.

Následoval pořad živých vystoupení a hudebních video nahrávek tří pěveckých sborů. Sbor Elpida (Praha) vystoupil pod vedením sbormistryně Elišky Radikovské, poté se představil Pěvecký sbor Dolinka (Havlíčkův Brod) s vedoucí Hanou Dolinskou a večer zakončil Pěvecký sbor seniorů Retro (Praha) se sbormistryní Zdenou Součkovou. Součástí streamovaného pořadu byla i video zdravice ředitele ŽIVOTa 90 pana Jaroslava Lormana.

Sobotní program byl zahájen Setkáním na Slovanském ostrově, kde společným zpěvem rozeznělo Prahu přibližně 180 zpěváků a zpěvaček. Vystoupilo devět českých pěveckých seniorských sborů.

Podvečer Mezinárodního dne seniorů, 1. října, oslavili všichni účinkující a návštěvníci Velkým koncertem v sále Zpěváckého spolku Hlahol, kde se uskutečnila přehlídka šesti pěveckých sborů: Dobrovan (pěvecký sbor města Dobrovice z.s.) – sbormistryně Dana Ungrová, Academic senior Špalíček (Cheb) – sbormistryně Eva Kůrková, Seniorský pěvecký sbor Matylda a Tylda (Liberec) – sbormistryně Hana Nosková, Krnovský dámský sbor LEGATO (Krnov) – sbormistryně Zdeňka Odstrčilová, Smíšený pěvecký sbor Uničov – sbormistryně Květoslava Folprechtová, Jirkovské seniorky (Jirkov) – sbormistryně Eva Steinbachová.

Během koncertu bylo předáno nejvyšší národní sbormistrovské ocenění za celoživotní záslužnou činnost v oblasti sborového zpěvu – Cena Bedřicha Smetany. Letošní laureátkou se stala paní Magda Martincová, která se dlouhodobě věnuje práci se sbory jako sbormistryně i hlasová poradkyně a neodmyslitelně je spjata se sborovým a kulturním životem severních Čech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pexels Judit Peter 1766604 Scaled Previous post Na překlady jsme v Česku mistři, jejich podoba se ale do budoucna změní
Hammer 1868956 1920 Next post Norští tesaři vyrobí lavičky pro klášterní zahrady v Opočně. Zapojí i veřejnost