Praha – Letos slaví Česká basketbalová federace společně se slovenskými sousedy významné jubileum – 100 let organizovaného basketbalu v našich zemích. Toto výročí, které připomíná dlouhou a bohatou historii, bude oslavováno řadou speciálních akcí a připomínek, včetně slavnostního galavečera, který proběhne 27. června. Jednou z nejzajímavějších připomínek je jedinečná série pamětních listů s československými basketbalovými legendami, kterou pro CZ.BASKETBALL připravila Státní tiskárna cenin.

Pamětní listy s legendami

Na lícové straně pamětního listu jsou vyobrazeny významné osobnosti basketbalu z obou zemí. Za Českou republiku to jsou Jiří Zídek starší a Milena Jindrová, kteří byli v roce 2001 zvoleni nejlepšími českými hráči 20. století. Slovenskou federaci reprezentují Stanislav Kropilák a Anna Kotočová (rozená Janovčinová), největší legendy slovenského basketbalu. Mezi těmito čtyřmi postavami jsou modrým písmem vypsána jména dalších významných hráčů obou zemí. Portréty legend z fotografií převedli do této podoby grafik Jakub Marek a kreslířka Karolina Koblen.

Imgp5346 Fotor 20240620114245

Význam pamětního listu

„Obě národní basketbalové federace se hrdě hlásí k bohaté historii plné medailí, titulů, pohárů, úspěchů na půdě sportovní diplomacie i osobností celosvětového významu. Tento pamětní list je nedílnou součástí naší basketbalové historie a pomyslným mostem do druhé stovky moderních dějin pod bezednými koši,“ řekl Zdeněk Bříza, místopředseda České basketbalové federace.

Historické kořeny a umělecké provedení

Československo patřilo mezi původních osm signatářů a zakládajících členů Mezinárodní basketbalové federace FIBA v létě 1932. Tento historický fakt je vyobrazen na rubu pamětního listu, který dále obsahuje sochy basketbalistů od českého sochaře Zdeňka Němečka. Němeček proslul svými sochami sportovců v pohybu a je například autorem sošky Zlatá Hokejka pro nejlepšího hokejistu roku.

Imgp5363 Fotor

Unikátní ochranné prvky

Generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka vysvětlil: „Pamětní listy nesou vybrané ochranné prvky, jako je speciální papír, tiskové techniky, fluorescentní barvy a metalická ražba. Pro sběratele je zajímavý zejména limitovaný náklad a tzv. anuláty, což jsou listy s číselnou řadou nula.“

Pod ultrafialovým světlem se z pamětního listu zviditelní motiv 100 let z modrého seznamu společných legend, čísla čtyř československých legend, písmena SK a CZ a číslo bankovky včetně série. Na druhé straně se pod UV světlem rozsvítí nápis 100 let českého a slovenského basketbalu 1924-2024, číslo 100 a logo federace. Pro tento pamětní list byla vytvořena speciální microsite na stránkách nbl.basketball.

Imgp5366 Fotor

Distribuce a sběratelský význam

Česká basketbalová federace vyšle do oběhu celkem 10 024 kusů těchto unikátních pamětních listů ve třech speciálních sériích. Jedna série pod znakem CS odpovídá společné československé historii a dvě další nesou označení SK a CZ pro každou zemi zvlášť. Cena pamětního listu je 599 korun s DPH a zájemci si jej mohou pořídit v e-shopu Státní tiskárny cenin i na fanshopu CZ BASKETBALL. Pro sběratele vzniklo 150 anulátů (50 pro každou sérii), které budou představeny na veletrhu Sběratel, konaném 6. a 7. září v pražských Letňanech.

Zajímavosti pamětního listu v podobě bankovky:

  • Ultrafialové záření: Motivy 100 let basketbalu jsou viditelné při přiložení pamětního listu pod lampu s ultrafialovým zářením.
  • Tiskové techniky: Použití ofsetu, ocelotisku, knihtisku a metalické fólie.
  • Číslování: Knihtiskem černou barvou, která pod UV světlem zeleně svítí.
  • Papír: Speciální papír s příměsí bavlny, s vodoznakem lipového listu, viditelnými a neviditelnými vlákny.
  • Limitovaná edice: 10 024 pamětních listů a 150 speciálních anulátů, které jsou vysoce ceněny sběrateli.

Tato výjimečná připomínka oslavuje úspěchy československého basketbalu a zároveň potěší sběratele a fanoušky tohoto sportu.

Imgp5374 Fotor