19. 5. 2024
Sameček Orangutana Sumaterského Kawi

Orangutan Kawi má narozeniny. Děti mu mohou do zoo přijít popřát za korunu

Praha – Zoo Praha slaví 17. listopad nejen jako svátek svobody, ale i jako narozeninový den jednoho ze svých vůbec nejvýznamnějších mláďat – samečka orangutana sumaterského Pustakawana, zkráceně Kawiho. Jeho třetí narozeniny mohou návštěvníci přijít oslavit do pavilonu Indonéská džungle již tento pátek, přičemž děti do 15 let budou mít v tento den vstup za 1 Kč. Kawi dostane svůj dárek v 10 hodin.

Kawi tráví většinu času pozorováním a napodobováním své matky Mawar. „Kawiho mohou návštěvníci sledovat třeba při stavbě vlastního hnízda, což je činnost pro orangutany typická. Na noc se však stále vrací k matce a spí v hnízdě společně,“ říká chovatel Vojtěch Smolík.

Stavba hnízda ale zdaleka není jediná Kawiho oblíbená kratochvíle. Malý orangutan rád zkoumá každou novinku v expozici či výběhu a nezmešká jedinou příležitost ke hře. Další podstatnou část jeho běžného dne pak tvoří krmení. Orangutaní mládě může pít mateřské mléko zhruba do šesti let věku, a tak ačkoli si Kawi rád pochutná na papáje nebo klíčených luštěninách, stále je pije také on.

„Zároveň je to také velký zvědavec a hračička, což nám pomáhá třeba při veterinárním tréninku. Za uplynulý rok udělal Kawi velký pokrok, takže nyní už třeba s přehledem zvládá kontrolu dutiny ústní, kterou umí na povel otevřít a setrvat, než jej chovatel prohlédne,“ dodává Smolík.

Kawi je pokračovatelem geneticky velice cenné linie orangutanů Bimba a Soni, kteří do Zoo Praha přišli v 60. letech z lesů na Sumatře a stali se zakladateli zdejšího chovu. V přírodě čelí orangutani především úbytku přirozeného prostředí v důsledku masivního odlesňování a jsou kriticky ohrožení.

Program:

 • 10.00 Předání enrichmentového prvku orangutanům
  Indonéská džungle
  11.00, 12.00, 13.30 Komentovaná setkání u orangutanů
  Indonéská džungle
 • 10.00–16.00 Doprovodný program
  – Informační stanoviště
  – Herní stanoviště pro nejmenší
  Indonéská džungle
Sameček Orangutana Sumaterského Kawi
foto: Petr Hamerník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Seniors 1505943 1280 Previous post Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet osob
Dsc 5712 Next post Letošní titul Stavba roku Královéhradeckého kraje získalo Centrum současného umění EPO1