23. 5. 2024
Datový Zdroj 10

Oddlužení je od loňského léta dostupnější – zejména pro spotřebitele, živnostníky a důchodce

Z důvodu velkého nárůstu zájmu o oddlužení po novele z loňského roku se tímto tématem budeme zabývat hned v několik dílech našeho mini-seriálu.

Pro oddlužení neboli osobní bankrot platí od června loňského roku zbrusu nová pravidla. Jedno mají společné – oddlužení je snazší a mnohem dostupnější.

Do poloviny loňského roku platilo, že aby dlužník dosáhl odpuštění části dluhů, musel svým věřitelům uhradit nejméně 30% svých dluhů.

Již jen dopočítat se oněch 30% býval často nadlidský úkol, protože ani dlužníci sami často neměli ani přibližnou představu o rozsahu svých dluhů. Výpočet smluvních pokut, úroků a dalšího příslušenství byl přitom pouhým začátkem.

Nyní bylo pravidlo dokládání předpokladu úhrady 30% dluhů prakticky vypuštěno.

Nově je pro úspěšné zahájení oddlužení – zjednodušeně řečeno – třeba doložit pouze schopnost hradit 1/ náklady řízení ve výši 1.100,- Kč a 2/ tutéž částku věřitelům. Do oddlužení tedy může vstoupit každý, kdo je schopen uhradit minimální částku 2.200,- Kč měsíčně (pozn. autorky – jedná o zaokrouhlenou částku).

Odpuštění všech dluhů je tak možno dosáhnout již za cca 131.000,- Kč, uhrazených v průběhu 5 let.

Ještě výhodnější podmínky platí nově pro důchodce, invalidní důchodce a mladé lidi s dluhy z dětství. Oddlužení určené těmto lidem potrvá pouhé tři roky. Pravidla pro placení dluhů jsou i zde stejná – postačí hradit 2.200,- Kč měsíčně. Tito lidé, u nichž stát shledal zvláštní důvody pro usnadnění oddlužení, se tedy mohou zcela zbavit svých dluhů bez ohledu na jejich výši uhrazením 66.000,- Kč v průběhu tří let.

U žádné ze jmenovaných skupin dlužníků není stanovena žádná horní hranice výše dluhu. Je tedy lhostejné, zda se bude oddlužovat živnostník s dluhy v řádech milionů, nebo důchodce s dluhy v řádu desetitisíců.

Pro všechny je stanovena minimální výše měsíční splátky ve výši oněch 2.200,- Kč.

Nadále zůstal zachován mechanismus výpočtu srážek pro ty, kteří jsou schopni hradit více než shora uvedené minimum, rovněž v případě oddlužení manželů platí trochu jiná pravidla.

Platí také, že návrh nemůže dlužník podat sám – musí vyhledat advokáta, insolvenčního správce, notáře, exekutora či specializovanou organizaci.

V dalších článcích se zaměříme právě na odlišnosti oddlužení manželů, jak je to s nemovitostmi v oddlužení a mnoho dalšího.

Chcete se dozvědět více? Nebo se rovnou oddlužit? Napište nám na recepce@forlegal.cz a my Vám pomůžeme.

Mgr. Jana Luštíková, advokátka a insolvenční správkyně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 Ile0102 Previous post Ve 35. kole Tipsport extraligy podlehl Mountfield HK týmu BK Mladá Boleslav v prodloužení 2:3
102456 Next post Dřevorubec roku Adršpach 2020