25. 5. 2024
Image

Od pondělí bude hradecká MHD jezdit v prázdninovém režimu

Vzhledem k opatřením, která nastavila vláda v souvislosti s šířením koronaviru, omezuje svůj provoz i hradecká městská hromadná doprava. Reaguje tak na pokles zájmu o veřejnou dopravu v době, kdy se pohyb lidí ve městě omezil v podstatě na minimum. Od příštího týdne budou hradecké autobusy a trolejbusy jezdit podle prázdninového jízdního řádu.

Nařízení vlády o povinném zakrývání nosu a úst rouškou, šálou nebo šátkem je platné i pro MHD. „Chtěli jsme obyvatelům ve městě nabídnout dostatek spojů, aby se jich ve vozech koncentrovalo co nejméně. Ten zájem je však v těchto dnech skutečně minimální, jezdí pouze jednotlivci, což je velmi neefektivní a zbytečné. Prázdninový režim je dostatečný pro všechny, kteří MHD potřebují. Jsme přesvědčeni, že při současném zájmu o veřejnou dopravu bude ve vozech stále dostatek místa pro bezpečné rozestupy mezi cestujícími,“ vysvětluje Věra Pourová, náměstkyně primátora Hradce Králové pro oblast městského majetku. Od pondělí 23. března tak bude v jízdních řádech v pracovních dnech v platnosti druhý sloupec nazvaný „Pracovní den – omezení dopravy MHD“.

Přechod na prázdninové jízdní řády umožní další prostor a čas pro důkladnou hygienu a dezinfekci vozů MHD. To dopravní podnik zavedl již před několika týdny, nyní to ale bude o něco jednodušší, vozů bude v ulicích města méně. „Pro nás je důležité chránit i naše řidiče. Od soboty byl zrušený nástup a výstup cestujících předními dveřmi, samozřejmě s výjimkou zrakově postižených. Dočasně je zrušený i prodej jízdenek u řidiče, současně je prostor u kabiny od pasažérů oddělen bezpečnostní páskou, aby lidé zbytečně nevstupovali do těsné blízkosti řidiče,“ říká Zdeněk Abraham, ředitel hradeckého dopravního podniku. „Prázdninový jízdní řád nám zároveň uleví i ve směnách řidičů, v porovnání s běžným provozem „ušetříme“ 25 až 30 řidičů, kteří si budou moci dobrat loňskou dovolenou, hlavně však nebudou tolik v kontaktu s veřejností,“ dodává Abraham.

Od pondělí 16. 3. 2020 je až do odvolání uzavřena hala dálkové dopravy Terminálu hromadné dopravy. Informace o dálkové a meziměstské autobusové dopravě je možné i nadále získat v sousední hale MHD, kde lze ve všední dny v čase 6:30 – 18:00 zjistit i informace o MHD a zakoupit jízdenky a papírové jízdní řády na MHD. Jednotlivé papírové jízdenky je možné zakoupit také v zákaznickém centru ul. Pouchovská 153 v době pondělí až pátek  7:00 – 16:30 hod. Prodej je zároveň zajištěn přes smluvní prodejce a jejich provozovny – novinové stánky a prodejny potravin. 

Dopravní podnik doporučuje využívat možnost elektronického nákupu jízdenek formou Mobilní jízdenky – SMS (návod je uveden na označnících zastávek a to i ve výňatku z TARIFU MHD) a zde či mobilní aplikace HopOn, kterou je možné si stáhnout zdarma na Google Play či App Store – více zde, popř. je možné si pořídit Městkou kartu, která může nosit informaci o zakoupené časové jízdence nebo plnit funkci elektronické peněženky, ze které lze hradit jednotlivé jízdné při vstupu do vozidla. Funkce elektronické peněženky je nezávislá na časové jízdence. Městskou kartu je možné nabít v některém ze samoobslužných prodejních automatů či pomocí on-line internetového bankovnictví – eshopu, více zde.

zdroj: https://www.hradeckralove.org/od-pondeli-bude-hradecka-mhd-jezdit-v-prazdninovem-rezimu/d-72098/p1=16897

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mládě Lemura Kata S Matkou Móni Previous post Do rodinky Lemurů Kata přibyla v pražské ZOO dvojčata
Foto 1 L1010763 Export Next post Skvělé ohlasy návštěvníků a příznivců Zoo Praha mají krátká videa, která na sociálních sítích zveřejňují její zaměstnanci v čele s ředitelem