22. 4. 2024
Pozvánka Eben

Oblíbený moderátor Marek Eben doktorem. Čestný titul a zlatou medaili mu udělí Univerzita Hradec Králové

Za mimořádný přínos v oblasti českého jazyka a literatury převezme oblíbený herec a moderátor Marek Eben čestný titul doctor honoris causa a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové (UHK). Stane se tak již desátým čestným doktorem UHK.

Promoční akt se koná 25. března 2020 od 14 hodin v aule Objektu společné výuky UHK v Hradecké ulici 1227. Mimořádný přínos Marka Ebena českému jazyku a literatuře potvrdila Vědecká rada Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové (PdF UHK). „Marka Ebena považujeme za vzor našim studentům i vyučujícím. Obdivujeme jeho kultivovaný projev, který vyniká nejenom jazykovými a řečnickými kompetencemi, ale i detailní znalostí představovaného tématu. Současně je jeho projev charakterizován respektem k partnerovi dialogu, divákovi, posluchači. Oceňujeme jeho původní tvorbu v oblasti hudební a literární. Vyzdvihnout je však také třeba jeho vysoký morální kredit, který osvědčil nejenom svými nekompromisními postoji v dobách minulého režimu, kdy byla jeho rodina především kvůli duchovnímu rozměru tvorby jeho otce částečně omezována, ale i v soukromém životě,“ vysvětluje důvody udělení čestného doktorátu a Zlaté medaile UHK děkan PdF UHK František Vaníček.

V šedesátileté historii Univerzity Hradec Králové půjde o udělení teprve desátého čestného doktorátu, jehož nositel může dle zákona za svým jménem uvádět zkratku dr.h.c. „Před dvěma lety poprvé svého práva navrhnout osobnost s mimořádným přínosem společnosti využila Fakulta informatiky a managementu, a to v případě Ing. Jana Petrofa. V minulosti dále Zlatou medaili UHK a čestný doktorát získali třeba již zesnulý královéhradecký biskup Karel Otčenášek nebo arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Asi nejznámějším nositelem Zlaté medaile UHK a čestného doktorátu je pak v roce 2015 promovaný Zdeněk Svěrák,“ přibližuje historii oceňování rektor UHK Kamil Kuča s tím, že mezi hosty budou přední představitelé českých vysokých škol a další významní hosté.  

Slavnostní promoční akt je přístupný i veřejnosti, zároveň bude živě přenášen na facebookový profil Univerzity Hradec Králové a v případě naplnění kapacity auly jej bude možné živě sledovat na obrazovkách v přilehlých učebnách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Money 2724241 1280 Previous post Kraj navýšil dotace na kulturní akce s trvalou záštitou na 5,35 milionu korun
Australia 4576224 1280 Next post Kraj dbá o stav svých mostů. V havarijním stavu má pouze dva