24. 4. 2024
495c9616 E38b 45ea 9ede 9bdc0eb386a0

Oblíbená sdílená kola se opět vrací do ulic Dvora Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem – Od dubna 2024 budou moci Královédvoráci i návštěvníci města k přepravě po Dvoře Králové nad Labem znovu využívat sdílená kola. Tento způsob dopravy je ve městě zaveden již dva roky a lidé si ho velmi oblíbili. I proto se vedení města rozhodlo tuto službu nabídnout také letos a v nadcházející sezoně se mohou cyklisté těšit na několik novinek. Tou hlavní je, že kromě klasických sdílených kol bude možné si vypůjčit také elektrokola.

Zájemci tak budou mít k dispozici 55 nových kol městského typu se sedmirychlostní převodovkou a k tomu ještě 5 elektrokol. „Chtěli jsme lidem jízdu usnadnit, proto jsme zvolili nová kola s více převody. A protože bude k dispozici dohromady 60 kol, rozhodli jsme se přidat i další stanoviště,“ říká starosta Jan Jarolím a pokračuje: „Zároveň jsem velmi zvědavý, jaký bude zájem o půjčování elektrokol, na která se lidé v minulosti ptali.“

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Bicykly tak bude možné si zatím vypůjčit a vrátit na celkem 18 místech po Dvoře Králové nad Labem, během nadcházejících týdnů však přibydou ještě 3 nová stanoviště: u „Žižkova“, a to na křižovatce ulic Hradecká a Husitská, dále nad oční školou v Tyršově ulici u sídliště Karolíny Světlé a také „Na nebíčku“, konkrétně na křižovatce ulic Čechova a Zeyerova. Poté tedy budou mít zájemci o sdílená kola k dispozici celkem 21 stanovišť včetně sezonního na Tyršově koupališti.

Kola bude možné si snadno vypůjčit prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Nadále platí, že při registraci je třeba nastavit údaje k platbě půjčovného. I letos budou mít cyklisté prvních 15 minut na sdílených kolech a také na elektrokolech zdarma, a to díky městu a Královéhradeckému kraji, které tím podpoří tento ekologický systém dopravy po Dvoře Králové nad Labem. Za vypůjčení klasického sdíleného kola na dalších 45 minut, tedy od 16. do 60. minuty, cyklisté zaplatí 25 Kč, stejně tak každá další půlhodina vyjde na 25 Kč. Cena za celodenní výpůjčku je stanovena na 300 Kč. V případě půjčení elektrokol bude od 16. minuty činit taxa 2 Kč za každou započatou minutu jízdy.

Za službu, kterou zajišťuje společnost nextbike Czech Republic, s. r. o., město Dvůr Králové nad Labem zaplatí necelých 1,3 mil. Kč včetně DPH. „Část z těchto prostředků však může pokrýt dotace, o kterou město požádalo Královéhradecký kraj, jenž vypsal daný dotační program spolu s Nadačním fondem Škoda Auto. Můžeme tak získat až 500 tisíc Kč,“ dodává starosta Jan Jarolím.

Na sdílených kolech je možné se po Dvoře Králové nad Labem přepravovat od roku 2022. Na konci roku 2023 systém využívalo téměř 2 500 cyklistů. Více o systému sdílených kol včetně mapy se stanovišti najdete ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ef248797 5da2 4982 B29c 77210beeb807 Previous post Do Hradce se vrátí cyklověž, vyrůst má mezi malšovickým stadionem a Flošnou
Img 5954 Next post Děčín zaznamenal další výhru nad Nymburkem