21. 2. 2024
Les Slunny Les I25737

O přírodě se děti budou učit přímo v lese

 Po otevření přírodní posilovny a nové interaktivní stezky siluet a mimiker letos na jaře připravují hradecké městské lesy pro své návštěvníky další novinky. Nové výukové centrum s ukázkami základních principů lesního ekosystému by mělo do konce roku 2020 vzniknout mezi Zděnou boudou a cvičnou armádní střelnicí v Malšovicích. V plánu je obora pro jeleny a oprava hájovny na Černé stráni.

Nové enviromentální lesní centrum v Hradci Králové by mělo mít skromné zázemí dřevostavby s výukovou místností pro 25 lidí. „Co nejvíce dalších stanovišť a ukázek, jak funguje lesní ekosystém, by ale bylo venku, přímo v lese,“ vysvětlil základní myšlenku projektu Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové. Děti i dospělí se například názorně seznámí s principy kořenové čističky, projdou se po smyslovém chodníku z různých přírodních materiálů, v blízkosti centra budou výběhy zvířat, které v lese žijí. Jednotlivé výukové moduly budou vycházet ze školních osnov a budou moci nabídnout program podle věku dětí.

Předpokládaný rozpočet na výstavbu centra je zhruba šest milionů korun. „Podařilo se nám domluvit spolupráci s Lesy České republiky, které přislíbily dva a půl milionu korun, další čtyři miliony by měla pokrýt dotace od ministerstva pro místní rozvoj. Před zahájením projektování nás ale ještě čekají potřebné převody pozemků od města,“ přiblížil Zerzán. Se stavbou budovy by chtěli hradečtí lesníci začít v příštím roce, v průběhu roku 2020 by se centrum dokončovalo úpravami v okolí.

Ještě letos chce správce městských lesů zahájit opravu hájovny na Černé stráni, které se také říká hájovna U Dvou šraňků. „Stavební práce by měly začít po prázdninách, do konce příštího roku by pak oprava měla být hotová. Konečná podoba hájovny by se měla co nejvíce přiblížit té původní z třicátých let minulého století,“ popsal ředitel městských lesů.

V dlouhodobějším výhledu připravují lesníci výstavbu nové obory pro jeleny evropské u Hoděšovic. Na ploše více než 10 hektarů tak budou moci návštěvníci hradeckých lesů pozorovat jelena evropského. „Je to vize dvou až tří let. Jelena evropského zde v lesích nepotkáte, ale pro svoji vznešenost ho chceme mít v našich lesích zastoupeného,“ dodal Zerzán.

autor článku: Michal Momárek

zdroj: https://www.hradeckralove.org/noviny-a-novinky/o-prirode-se-deti-budou-ucit-primo-v-lese

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

B9264008071ad9650e6beba914af78f4 Xl Previous post Letošní maturity: ještě horší výsledky než loni
La3035 001 Next post Tchyně mě neustále srovnává s manželovou bývalou ženou. Proč?