Praha – Ve čtvrtfinále Europe Cupu se ERA Basketball Nymburk postaví tváří v tvář těžké výzvě. Na italské půdě bude muset dohánět patnáctibodové manko proti týmu Varese, aby si udržel šanci na postup do semifinále této prestižní evropské soutěže. Zápas, který se odehraje dnes večer od 20:30, bude možné sledovat na YouTube kanálu FIBA nebo na novém sportovním kanálu Sporty TV.

Nymburk si je vědom obtížnosti své mise. Historie soutěže pamatuje pouze jeden větší obrat, a to když francouzský tým Le Portel v sezóně 2017/18 dokázal v osmifinále překonat sedmnáctibodovou ztrátu proti Sassari. Nymburk má však s podobnými situacemi zkušenosti. V sezóně 2016/17 Ligy mistrů se mu podařilo dohnat dvaadvaceti dvoubodovou ztrátu proti Sassari, i když nakonec v koncovce neuspěl.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Pro úspěšný obrat bude klíčové zlepšení v útoku. V prvním zápase se Nymburk spoléhal na individuální akce, které však hráčům Varese umožnily využít své fyzické převahy. Stejně tak bude muset Nymburk zintenzivnit svou obranu proti nejlepší ofenzívě soutěže, kterou v prvním duelu dokázal udržet na osmdesáti bodech. Klíčem k postupu bude mimo jiné jistě také omezení trojkových pokusů italského týmu, který je v této disciplíně nejlepší v celé soutěži.

Nymburk se tedy musí připravit na zápas, ve kterém bude potřebovat nejen taktickou disciplínu, ale i silnou vůli a odhodlání. Pokud se mu podaří obrat uskutečnit, zapíše se do historie Europe Cupu jako tým s druhým největším comebackem v dějinách soutěže.

V dnešním klíčovém čtvrtfinálovém zápase Europe Cupu bude italský tým Varese povzbuzován pěti tisíci věrných fanoušků, kteří jsou známí svou schopností vytvořit elektrizující atmosféru na domácím hřišti. Tento hlasitý a vášnivý dav bude doplněn o menší skupinu odhodlaných fanoušků z Nymburka. Dorazí také kamarádi a rodina nymburského italského trenéra Francesca Tabelliniho.

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Doma to nebylo podle našich představ a dostali jsme se do složité situace. Musíme teď vyhrát o 16 bodů, což je dost, ale zkusíme to. Nesmíme od začátku přemýšlet o té ztrátě, ale musíme nastoupit s čistou hlavou, plnit pokyny a hrát trpělivě. Musím říci, že ten první zápas s Varese byl od nás jeden z nejhorších v útoku, co jsme odehráli. Hlavně z pohledu toho, jak jsme předržovali míč a jak jsme balony zbytečně ztráceli. Rozebrali jsme si to a věřím, že teď to bude mnohem lepší a že Varese porazíme. O kolik to bude, to uvidíme. Ale věřím, že můžeme dokázat nemožné. Teoreticky by nám to mohlo vyhovovat. Nikdo nečeká, že to otočíme, a když dobře začneme, mohli bychom mít psychickou výhodu a může to být hodně zajímavé. Všichni si pamatujeme, když jsme před lety proti Sassari ztráceli dokonce 22 bodů, v domácí odvetě jsme to dotáhli, ale v závěru jsme dostali koš a těsně nepostoupili. Takže víme, že to jde otáčet. Všichni to mají nastavené v hlavě, že to zkusíme. Jen je třeba to ukočírovat, abychom se nezbláznili a nesnažili se to zlomit hned na začátku, ale byli jsme trpěliví. Musíme jít bod po bodu.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „V prvním zápase hrál soupeř lépe než my. Ale nic nevzdáváme. Musíme v odvetě hrát lépe hlavně v útoku a lépe pohybovat míčem. Nesmíme se ale soustředit na to, že musíme dohnat ztrátu 15 bodů. Pro nás teď je cílem pokusit se u nich vyhrát. To je hlavní úkol. Pak uvidíme, jestli bude šance myslet i na dohnání toho manka a vyhrát alespoň o 16 bodů. Musíme být ale trpěliví a věřit, že ta šance přijde. A pak ji využít.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „V našich silách určitě je to otočit. Musíme ale zlepšit spoustu věcí. Lépe bránit jejich protiútok, zlepšit obranný doskok, ale hlavně být lepší v útoku. Je třeba více přenášet míč z jedné strany na druhou a nehrát tolik individuálně. Myslím, že soupeř má typy hráčů, kteří k tomu mohou přistoupit lehkomyslně. Jsou talentovaní, ale zároveň mladí a nemusejí mít s hlídáním náskoku tolik zkušeností. Pokud my k tomu přistoupíme dobře, tak by to ještě mohl být hodně zajímavý souboj o postup. V Europe Cupu nám spíše sedí ta role outsidera. Teď nám už nikdo nevěří, ale my jsme sem přijeli s tím, že když budeme dělat věci, které umíme a celý rok jsme je předváděli, tak že máme šanci vyhrát. Jen uvidíme, o kolik to bude bodů. Hlavně proti favoritům nám to venku šlo velmi dobře, tak by to i teď mohl být od nás povedený zápas.”