22. 4. 2024
Img 1083

Nový kurz FN Ostrava se zaměřuje na pacienty s poškozením mozku

Ostrava – Odborníci z Neurologické kliniky FN Ostrava otevřeli nový kurz pro zdravotníky s názvem Neurokognitivní rehabilitace v ošetřovatelské praxi. Jeho cílem je, aby sestry u pacientů s poškozením mozku rozpoznaly takzvaný kognitivní deficit.

Kurz vede psycholožka PhDr. Vladěna Jaremová a Mgr. Petra Krulová, Ph.D. V současnosti je jediným svého druhu, který má v Česku akreditaci v ošetřovatelské péči od Ministerstva zdravotnictví ČR. „Absolventi certifikovaného kurzu budou připraveni identifikovat pacienta s akutně vzniklým kognitivním deficitem. Potřebné teoretické znalosti si osvojí tak, že budou schopni zvolit vhodný měřící nástroj k zjištění aktuální úrovně kognitivních funkcí,“ vysvětluje doktorka Jaremová s tím, že absolventi po školení budou umět nastavit i rehabilitační plán.

IMG_1086

O první kurz byl velký zájem a zúčastnila se ho desítka sester z několika klinik FN Ostrava. „Kognitivní deficit sestry dokážou rozpoznat třeba na základě toho, že pacient ztrácí paměť anebo pozornost. Může se objevit například u lidí, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu,“ doplňuje psycholožka Jaremová. Školení je zatím určeno jen pro zdravotníky ostravské fakultní nemocnice, od příštího roku ale bude otevřeno i pro odbornou veřejnost mimo FN Ostrava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Muzeum Eliscino Nabrezi 465 Previous post Vyrazte na výstavu s podtitulem: Houby živé, jedlé i jedovaté
Volleyball 3031697 1920 Next post V utkání s Kubou Čechy mrzel neproměněný setbol. Soupeři podlehli 0:3