4. 12. 2023
71225171 2486511498062834 4073732534150627328 O

Novorozené děti v Praze bude hlídat 50 nových monitorů dechu

Nadace Křižovatka předala darem 20 monitorů dechu na Neonatologické a Pediatrické oddělení Nemocnice Na Bulovce a 30 monitorů dechu na Pediatrické oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí.

Nadace Křižovatka dnes předala 20 monitorů dechu v celkové hodnotě 40.000 Kč do Nemocnice Na Bulovce, kde monitory z rukou dárců převzal primář Neonatologického oddělení MUDr. Martin Čihař a primář Pediatrie MUDr. Ivan Peychl. Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytly společnosti Volvo Group Czech Republic a PRO.MED.CS. Sedm monitorů dechu bylo zakoupeno z Veřejné sbírky Nadace Křižovatka, respektive z finančních prostředků, které vybrali speciálně pro Nemocnici Na Bulovce letos v červnu organizátoři na akci Krhanice Beat Fest.

Následně proběhlo slavnostní předávání 30 přístrojů v hodnotě 60.000,- Kč na Pediatrickém oddělení ÚPMD, kde monitory dechu převzal primář oddělení prof. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA. Zakoupení přístrojů v Podolí sponzorovaly společnosti Green_Swan Pharmaceuticals CR, Středočeský kraj, FERONA a PRO.MED.CS.

Slavnostního předávání se zúčastnila také Radka Havlenová, marketingová manažerka DHL Express (Czech Republic).  Společnost DHL Express (Czech Republic) jako oficiální logistický partner bezplatně od 1.1.2017 rozváží monitory dechu od Nadace Křižovatka po nemocnicích napříč celou Českou republikou. „Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy.“ popsala Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za 24 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic téměř 8.000 monitory dechu v celkové hodnotě cca 32 milionů Kč.

O projektu „Maminko, dýchám“

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů. 

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:

Konto Nadace Křižovatka: 7608414/0600 (MONETA Money Bank)

Konto veřejné sbírky „Maminko, dýchám“: 4010040100/6800 (Sberbank CZ)

Děkujeme všem laskavým dárcům za podporu a finanční pomoc.

Kontakt:

Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace (732 359 889 / stepanka.pokornikova@nadacekrizovatka.cz)

Miloslava Stibůrková, regionální manažerka pro Čechy (739 055 744 / miloslava.stiburkova@nadacekrizovatka.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rh1 0874 Previous post Třetí zápas, třetí vítězství. Hokejistům České Třebové se vstup do nového ročníku krajské ligy povedl na jedničku.
Bh20 Foto Next post Prague International Bluenight – Beth Hart (us) – O2 universum PRAHA – 23. 10. 2020