20. 4. 2024
D56ea06b Dba0 45a6 99e0 364c59d0a6b1 1411 00000318440d9572

Nizozemsko – Česko 33:20. Národní tým nedokázal najít recept na favorizovaného soupeře

Praha – České házenkářky ve svém posledním vystoupení v úvodní skupině mistrovství světa podlehly hráčkám ze země tulipánů a obsadily ve skupině H druhé místo právě za Nizozemskem. Už před tímto utkáním měla reprezentace jistotu postupu do hlavní fáze turnaje, ve které se postupně střetne s Ukrajinou, Španělskem a Brazílií.

Zatím nejtěžší zkouška čekala na české reprezentantky v pondělí večer proti Oranjes. Naše hráčky vstoupily do zápasu nebojácně a ve druhé minutě vedly po brankách Veroniky Malé a Charlotte Cholevové 2:0. To si však Nizozemky nenechaly líbit a už o tři minuty později svítilo na světelné tabuli skóre 4:2 v jejich prospěch. Češky držely s favorizovaným soupeřem krok do 20. minuty, kdy snižovala na 7:8 Markéta Šustáčková. V posledních deseti minutách první půle se prosadil výběr Benta Dahla pouze jednou. Holanďanky toho dokonale využily a do kabin si odnesly šestibrankové vedení.

Druhý poločas se nesl v podobném duchu. Markéta Jeřábková dala naději všem tuzemským fanouškům ve 42. minutě, když snižovala na rozdíl čtyř branek (16:20). Zkušenější Nizozemky trestaly většinu zaváhání našich hráček, které si navíc znovu vybraly slabší pasáž, v níž mistryně světa z roku 2019 potvrdily svůj další triumf na turnaji. Sedm minut před koncem utkání zvyšovala Angela Malestein na 29:17 a o osudu duelu bylo rozhodnuto. Český výběr se pral do poslední sekundy a nakonec padl 20:33. Sympatický výkon se však našim hráčkám nedá vytknout.

„Byl to těžký zápas, ale věděli jsme, že proti Nizozemsku musí všechny hráčky předvést jen to nejlepší. Jsem velmi spokojen s obranou a brankářkami, které hrály skvěle. Problém byl spíše na druhé straně, zejména v prvním poločase jsme neproměnili jasné šance. Ve druhé půli Nizozemky přidaly na tempu a ukázaly, že patří na světovou špičku,“ poukazoval po utkání trenér národního týmu Bent Dahl.

Naděje Češek dlouho držela skvělými zákroky brankářka Petra Kudláčková, která také vidí hlavní příčinu vysoké porážky v selhání v koncovce a následně v dravém útoku soupeřek. „Byla to velká škola. Jsem ráda, že jsem si mohla proti těmto hráčkám zahrát. Bohužel výsledek hovoří za vše a prohra o třináct branek svědčí o tom, že jsme nepodaly dobrý výkon. Udržujeme si ale pozitivní náladu a popereme se o postup do čtvrtfinále. Nemáme co ztratit,“ dodala brankářka pražské Slavie.

Český tým i přes porážku postupuje mezi čtyřiadvacet nejlepších týmů světa. V hlavní fázi turnaje ho postupně čeká souboj s Ukrajinou, Španělskem a Brazílií. Ze šestičlenné skupiny, kam se započítávají i výsledky ze základních skupin, postoupí do čtvrtfinále pouze nejlepší dva celky.

IHF WWC 2023 | NIZOZEMSKO – ČESKO 33:20 (14:8) | 4. 12. 2023

Rozhodčí: Belkhiri Youcef – Hamidi Sidali (oba ALG)
Sedmimetrové hody: 0/0 – 0/1
Vyloučení: 5:2
Diváci: 674

Sestava a branky Nizozemska: ten Holte 1, Duijndam – Abbingh, Broch 2, Dulfer 2, Haggerty, Housheer 2, Malestein 2, Nüsser, Polman 3, Smits 3, Van Der Heijden 5, Van Der Vliet 5, Van Wetering 7, Vollebregt 1, Sprengers.

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná – Cholevová 6, Desortová, Dresslerová, Franková A. 1, Franková J., Jeřábková 3, Jestříbková 2, Kuxová, Malá 5, Stellnerová, Šustáčková 3, Zachová, Stříšková, Kovářová.