22. 4. 2024
1689319297 Dsc00618

Největší akce českého basketbalového léta v mládežnických kategoriích je tady!

Praha – Už dnes startuje ve španělském Madridu světový šampionát dívek do devatenácti let i s českou účastí. Tým kolem trenéra Viktora Pruši odstartuje základní skupinu v sobotu od 14:15 utkáním proti vicemistryním Afriky Egypťankám a jasným cílem je první výhra. 

„Už potřebujeme hrát ostrý zápas. Příprava byla velice dlouhá a strašně se těšíme, že jdeme do toho. Čeká nás velice nepříjemný soupeř, o kterém nemáme až tolik informací, ale něco se nám povedlo. Na videu jsme si ukázali nějaké základní věci, které můžeme od Egypta očekávat, ale rozhodovat bude podle mě to, jestli dokážeme hrát naši hru. Budovali jsme náš koncept od prvního kempu v listopadu a pokud ho budeme hrát, tak věřím, že do turnaje vstoupíme úspěšně,“ komentuje aktuální situaci kolem českého týmu asistent trenéra Michal Martišek. Na Lvicích je vidět velké odhodlání a nadšení, přeci jen světový šampionát se nehraje každý den.

„Jsme natěšené a nemůžeme se dočkat. Je to celé hodně speciální, nikdy jsem nic podobného nezažila a s holkama na všechno koukáme a užíváme si to. Přijde nám úžasné mít takovou příležitost. Je to zážitek. Zejména po Afričankách hodně koukáme a nestíháme se divit,“ popisuje extravagantní účesy a styl oblékání zejména basketbalistek z Mali rozehrávačka Charlotte Velichová.

Český tým se do dějiště šampionátu přesunul ve čtvrtek, ještě ten den večer absolvoval modelové utkání s Německem, během pátku se pak mladé Lvice věnovaly zejména taktické přípravě na první utkání.

„Bylo to složité sehnat materiály, protože Egypt se nezúčastňuje tolika turnajů jako evropské týmy. První základ byl z loňského mistrovství Afriky U18, kde jsme si vytipovali hráčky a zjišťovali, jestli jsou v letošní nominaci a potom se nám podařilo zjistit, že minulý týden probíhal turnaj arabských zemí, kde tenhle tým hrál pod hlavičkou Egypt „B“ a až na jednu hráčku byl kompletní. Na poslední chvíli jsme tak získali ještě další informace,“ popisuje složitý skauting Martišek. Tým má ale. V tuto chvíli celkem jasnou představu, co od soupeřek očekávat.

1689319291_dsc00877
foto: CZ.basketball

„Egypt je silový tým, který má výborné podkošové duo, vlastně jsou to takové dvě pětky, takže určitě jejich největší síla bude v důrazu pod košem. Naopak nebudou hrát tak rychlý basketbal, určitě ne tak rychlý, jako se budeme snažit hrát my. Bude to střet dvou světů o to, který basketbal bude úspěšnější a donutí hrát soupeře jeho stylem. Věřím, že budeme úspěšní. Možná ne hned v úvodu, ale musíme být trpěliví. V přípravě se nám několikrát vyplatilo, když jsme vydrželi hrát naši hru s různými typy obran, rychlou hrou dopředu a aktivitou, tak v poslední čtvrtině soupeř odpadl a my jsme byli schopni ty zápasy vyhrávat,“ věří kouč a Velichová dodává: „Bude to hodně něco jiného, než na co jsme zvyklé. Bude to statický, tvrdý basket. Budeme hrát do tvrdé postavené obrany, ale dobře se připravíme a půjdeme do toho.“ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Light Bulb 503881 1920 Previous post Spotřeba tepla ze soustav zásobování klesla v prvním čtvrtletí o 8,6 %
348579176 676555157844770 2339041267970771381 N Next post Čeští basketbalisté do dvaceti let ovládli evropský šampionát divize B