22. 4. 2024
Vydra

Nejen vlk škodí. Kraj kvůli útokům kormoránů či vyder pomůže chovatelům ryb

Radní Královéhradeckého kraje schválili další finanční podporu pro chovatele ryb v regionu. Přes 86 tisíc korun kraj pošle rybníkářům a jednotlivým organizacím Českého rybářského svazu, kterým způsobila škody vydra říční nebo kormorán velký. Královéhradecký kraj na náhradách za škody způsobených těmito chráněnými živočichy letos prozatím vyplatil přes 258 tisíc korun.

„Pro veřejnost jsou bezpochyby mediálně známější útoky vlků na hospodářská zvířata zejména v oblastech Broumovska a Trutnovska. S útoky zvláště chráněných živočichů se však dlouhodobě potýkají také chovatelé ryb. Škody se často pohybují v řádech desítek tisíc korun, nicméně i výše ztráty díky útoku za několik set tisíc korun nejsou v našem kraji ničím neobvyklým. Na náhradách škod pro chovatele ryb se nejvíce vyplatilo v roce 2019, kdy celková částka přesáhla 3,2 milionu korun,“ řekl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Královéhradecký kraj v letech 2016 až 2019 chovatelům ryb vyplatil více jak 4,3 milionu korun. Finance mu na tyto účely poskytl stát.

Poškození chovatelé mohou nárok na náhradu škody zvláště chráněnými živočichy, mezi které vydra říční a kormorán velký patří, uplatnit vždy za každých šest měsíců zpětně. Pro podání žádosti na krajský úřad je ale zapotřebí doložit odborný či znalecký posudek o výši škody způsobené vydrou a kormoránem a rovněž protokol o vzniku škody těmito rybožravými predátory ze strany místně příslušného orgánu na ochranu přírody a krajiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

královéhradecký kraj Previous post Krajský úřad Královéhradeckého kraje 20. dubna obnoví úřední hodiny
Náchod2 Next post Městský úřad v Náchodě upravuje od 20. 4. 2020 provoz pro veřejnost