2. 12. 2023
239945061 2658580724435453 5567564145188505698 N

Nejen o pěti “P” s Kateřinou Valachovou

S poslankyní Kateřinou Valachovou jsme si v předvolebním čase popovídali o tom, co pro ni znamenají pojmy: Program, Péče, Poctivost, Práce, Pomoc a nejen to. Také jsme zavedli řeč na to co se od uplynulých voleb ne/povedlo.

První “P” – Co pro Vás znamená slovo program?

Hned tři věci dohromady. Je to program do voleb, tedy úkoly do sněmovny. Pak občanský a životní program, tedy principy, podle kterých se chovám a žiji-svoboda, spravedlnost a solidarita. A pak program dne-kolotoč jak dáváme s manželem a dcerami dohromady práci, školy, výlety, kroužky.

Druhé “P” – Co pro Vás znamená slovo péče?

Péče o děti, nemocné, seniory, handicapované, zkrátka péče a starost o sebe navzájem nás dělá tím, kým jsme-lidmi. Péče o lidi a jejich běžné každodenní starosti a radosti má být v popisu práce každého poslance, který ty lidi zastupuje.

Třetí “P” – Co pro Vás znamená slovo poctivost?

S poctivostí nejdál dojdeš, říkal mi můj dědeček. Ale taky říkal, že to je dlouhá cesta a není jednoduchá. Dávám mu teď plně zapravdu. Zvlášť, když mnozí berou poctivost jako slabost a zkracují si cestu podrazy, podvody a obíráním slabších. Nemají svědomí, stejně jako lichváři a obchodníci s chudobou. Výsledkem je lidské neštěstí, lidé v dluhových pastích, dětské dluhy. Udělala jsem vše co jsem mohla, aby alespoň tohle skončilo.

Čtvrté “P” – Co pro Vás znamená slovo práce?

Většinou se mluví o práci v souvislosti s jejím spravedlivým ohodnocením, platem nebo mzdou. Ještě důležitější jsou ale podmínky práce. Důstojnost práce. Každý, kdo pracuje, musí cítit, že jeho práce má uznání, hodnotu a cenu. A že má zastání ve svých pracovních požadavcích, ne, že se cítí jako hadr na podlahu. Ať je to dělník bez zaplacených přesčasů, zdravotní sestřička sama na noční směně nebo učitelka v distanční výuce a při doháněni učiva s žáky. Ne nadarmo za První republiky platilo, že společenské ocenění má každý fachman, který dělá svou profesi dobře, ať je to podnikatel, švec nebo popelář.

Páté “P” – Co pro Vás znamená slovo pomoc?

Lidé musí vědět, že na zvládnutí kolotoče rodina – škola-práce – péče o blízké-zajištěni bydlení- nejsou sami. Potřebujeme novou smlouvu práce, vyjednat ji za jednacím stolem hlavou i srdcem.

Paní Valachová, co se za poslední čtyři roky od voleb povedlo a co nikoliv?

Povedlo se hnout s důchody, platy a mzdami. Narovnat to, co lidem sebrali hloupí politici v době vlád pravice a hospodářské krize kolem roku 2009. Topolánkova a Nečasova politika nám ji prodloužila na nejdelší období v Evropě. Rodinám jsme pomohli lepší dostupností mateřských škol a dětských skupin i jeslí, usnadnili péči o děti zvýšením rodičovské a konečně narovnali platy učitelek a učitelů. To je první krok ke kvalitnějšímu vzdělávaní. Snížili jsme počty žáků ve třídách pro individuálnější přístup.

A co se nepodařilo prosadit? Absolutně hoří prosadit zákony pro dostupnější bydleni za rozumnou cenu: mladým rodinám osamoceným seniorům, dnes už skoro všem lidem. Pravicoví politici a tedy i hnutí ANO náš návrh ve sněmovně zablokovali. Předložíme ho znovu. Ale abychom to prosadili, potřebujeme k tomu co největší sílu od voličů.

Pokorně proto žádám o váš hlas. O vaši silu. Slibuji, že ji nepromarním a váš hlas bude slyšet. Pojďme společně vyjednat novou smlouvu práce a mějme u toho naši českou, moravskou a slezskou zemi v srdci. Demokracie není dokonala, ale stoji o ni bojovat. Já budu. Odvahu na to mám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Byty Sun 7 Previous post V Náchodě vznikají další bytové možnosti
Fom 8357mensi Next post Centrum uměleckých aktivit nabízí nově audiovizuální vzdělávání