7. 12. 2023
Min

Náměstek primátora Hradec Králové Jiří Bláha ohledně výstavby nového fotbalového stadionu: Kdyby se firmy nezajímaly, nebylo by tolik dotazů

V červenci vypsalo město Hradec Králové veřejnou soutěž na nový stadion, termín pro podání přihlášek se od té doby několikrát posunul. Náměstek primátora Ing. Jiří Bláha tvrdí, že to je při takových zakázkách naprosto standardní – a zůstává optimistou. „Kdyby se o soutěž nikdo nezajímal, nebylo by dotazů tolik,“ říká.

Jaká je teď situace kolem výstavby stadionu?

Taková, že zakázku soutěžíme. Vyhlásili jsme ji 9. července na pět týdnů s tím, že kvůli dotazům se lhůta posunula do 26. 9. To je povinnost ze zákona, město na to nemá vliv. V tuto chvíli jsme v rukou zákonodárce. Pokud přijdou další dotazy a budou mít zásadní dopad na soutěžní materiály, bude ještě lhůta možná prodloužena. Mám ale pocit, že se to po 210 dotazech chýlí ke konci.

Jaký signál je, že se lhůta několikrát posunula?

Pro mě je to takový signál, že když se o to nebudu zajímat a nebudu chtít soutěžit, nebudu klást moc dotazů. Kdyby se o soutěž nikdo nezajímal, nebylo by jich tolik. Z toho, že přicházejí, usuzuju, že nějaký zájem je a že se snad někdo přihlásí. To je podstatné.

Faktickou přihlášku teď nemáte, že ne? Podávají se až před termínem…

Ano, podávají se až v závěru. Soutěž máme administrovanou, administrátor nám po vypršení lhůty dá vědět, kdo se přihlásil. Je vázán mlčenlivostí, takže nám to ani v tuto chvíli říct nemůže, neboť soutěž není uzavřena.

Znáte charakter dotazů, které přicházejí?

Některé se týkaly zastropování ceny, některé mířily na nejasnosti v dokumentaci – v komentářích a výkresech. Některé byly o procesech v uplatnění materiálů, něco se týkalo nesrovnalostí ve výkazech výměr. To jsou standardní záležitosti, děje se to při většině veřejných soutěží.

Věříte, že by se na jaře mohlo začít stavět?

V tuto chvíli tomu musím věřit. Od přírody jsem optimista, myslím, že by se ještě letos mohlo předat staveniště.

A jaký máte z dosavadního průběhu soutěže osobní dojem?

S firmami nekomunikuji, nechci se dopustit pletich při hospodářské soutěži, ale administrátora jsem se ptal na jeho dojmy – zda je množství dotazů neobvyklé, jak se na to dívá on… V rámci těchto rozhovorů jsem nabyl pozitivní dojem, že by se zhotovitel nebo zhotovitelé přihlásit mohli, přihlásí se s co nejnižší cenou, jak ukládá zákon, a budou důvěryhodní. Věřím, že se díla dobereme a město Hradec Králové získá nový stadion.

zdroj:https://www.fchk.cz/clanek.asp?id=Namestek-Blaha-Kdyby-se-firmy-nezajimaly-nebylo-by-tolik-dotazu-3059

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ceiling Clean Hospital 247786 Previous post Dalších 84 milionů korun podpoří provoz ztrátových oddělení krajských nemocnic
P1360130 Next post V den 80. výročí od úmrtí Sigmunda Freuda – zakladatele psychoanalýzy, se uskutečnila zajímavá přednáška od Borise Iljuka