22. 4. 2024
Screenshot From 2018 03 28 22 33 58

Náhrada mzdy ve výši 60 % od prvního dne nemoci znamená pro ČSSD nepodkročitelnou podmínku

Sociální demokracie trvá na svém návrhu na zrušení tzv. karenční doby a na 60procentní náhradě mzdy od prvního dne nemoci. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček o tom dnes informoval na společném jednání zástupce odborů.

„Pro sociální demokracii je odstranění této nespravedlnosti zásadní priorita. My nechceme, aby lidé byli trestáni za to, že jsou nemocní, a museli nemoci přecházet,” řekl po jednání s odbory předseda sociální demokracie Jan Hamáček s tím, že vyřešení otázky kolem proplácení prvních tří dnů nemoci ve výši 60 procent mzdy pokládá za test důvěry při vyjednávání s hnutím ANO.

Vláda v demisi již projednala novelu zákoníku práce předloženou poslanci ČSSD a podpořila ji kladným stanoviskem. Podle Hamáčka zástupci hnutí ANO v době projednávání novely ve vládě hovořili jen o „drobných parametrických změnách”. Nyní však hnutí ANO přichází se zásadnějšími úpravami, jednou z nich by měla být náhrada mzdy ve výši pouze 30 procent během prvních tří dnů nemoci.

„Sociální demokracie trvá na tom svém původním návrhu, to znamená, aby bylo propláceno 60 procent mzdy, a nejsme ochotni akceptovat žádné změny tohoto podílu,” uvedl s odkazem na vládní vyjednávání s hnutím ANO předseda sociální demokracie

Návrh na zrušení tzv. karenční doby z dílny sociální demokracie podpořili také zástupci odborů. „Já věřím, že se nám podaří to dohodnout tak, aby zrušení karenční doby nastoupilo od prvního ledna příštího roku, prohlásil předseda Asociace samostatných odborů ČR Bohumír Dufek.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková řekla, že se žádnými odbornými analýzami dosud nepotvrdilo tvrzení pravicových politiků o masivním zneužívání pracovní neschopnosti. Myslím, že kolektivně trestat všechny nemocné a snižovat jejich životní úroveň za to, že jsou nemocní, je velice špatné, dodala Žitníková.

Záznam tiskové konference je možné přehrát zde.

zdroj: https://www.cssd.cz/aktualne/aktuality/nahrada-mzdy-ve-vysi-60-od-prvniho-dne-nemoci-znamena-pro-cssd-nepodkrocitelnou-podminku/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cats 36869 749 749 0 Previous post Navrátil nominoval. Jedničkou Veselý, nad čtvrtým hráčem visí otazník
7229877 Praha Valachova Rozhovor Denik 630 Next post Kateřina Valachová : “Krkavčí matky a testosteronová nenávist”