23. 5. 2024
Img 7519

Nadační fond Kulíšek nedonošeným dětem daroval FN Ostrava analyzátor mléka

Ostrava – Oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava dostalo darem od Nadačního fondu Kulíšek nedonošeným dětem analyzátor mléka. Zařízení v hodnotě 450 tisíc korun bezpečně zjistí, jestli má mateřské mléko správné složení. Kvalita mléka je podle neonatologů pro vývoj dětí, zejména těch předčasně narozených, velice důležitá.

S přístrojem, který na první pohled připomíná kávovar, budou za dodržení přísných hygienických podmínek pracovat nutriční terapeutky ve sběrně mateřského mléka. K dokonalé analýze stačí přístroji velmi malé množství mléka. Diagnostika je hotová do minuty a já na monitoru vidím, v jakém poměru jsou jednotlivé důležité živiny. Výsledek analýzy předávám lékaři,“ přiblížila práci s novým zařízením Dominika Eleková, DiS., nutriční terapeutka Oddělení neonatologie FN Ostrava. „Řekne nám, kolik má bílkovin, kolik má tuku, kolik cukru a dalších prvků, a na základě toho my můžeme dosubstituovat to mateřské mléko tak, aby bylo pro naše novorozence plnohodnotné,“ vysvětlila význam analýzy MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D., primářka Oddělení neonatologie FN Ostrava.

Img 7465

Přístroj daroval oddělení Nadační fond Kulíšek nedonošeným dětem, který od svého založení v roce 2020 oddělení podporuje nejrůznějšími projekty. O pořízení analyzátoru usilovala primářka Wiedermannová už několik let. Ke splnění snu paní primářky nás přivedl již 7. ročník Polanského charitativního běhu, který Kulíšek organizuje v Polance nad Odrou za pomoci skvělých partnerů a letos za účasti více než 700 běžců, vysvětlila Kamila Juříčková, jedna ze zakladatelek fondu. Konkrétní čísla doplnila Helena Valo, která rovněž stála u vzniku Kulíška: „Částka na analyzátor se sbírala několik let. Z posledního ročníku běhu byl výtěžek 200 tisíc korun. Něco jsme našetřili z minulých ročníků a 65 tisíc korun jsme získali z akce Kávička pro kulíšky. Tu jsme letos zorganizovaly poprvé, a zapojilo se do ní 14 kaváren.

Zástupkyně fondu předaly vedení Oddělení neonatologie nejen analyzátor mléka, ale také pomůcky pro předčasně narozené děti a dárky pro ty, které musely prožít Vánoce na oddělení.

Img 7509

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hpc Harrachov 2 Previous post ČEZ umetá e-autům cestu do hor. Před zimní sezónou staví dobíjecí wallboxy u horských chat v Jizerských horách a ultrafasty v Krkonoších
Ef248797 5da2 4982 B29c 77210beeb807 Next post Závěrem roku město dokončilo opravy MŠ Třebechovická