19. 5. 2024
Sd 1

Náchod připravuje nové zázemí pro spolky, jak se vám líbí?

Město Náchod již dlouho hledá vhodné zázemí pro náchodské spolky, tak aby bylo vhodným místem pro jejich činnost a hlavně setkávání. Stejně dlouho je diskutováno využití proluky v Hurdálkově ulici mezi Kinem Vesmír a budovou městské policie. Ne náhodou se oba tyto záměry potkaly a díky architektonické studii z pera kanceláře Tomáš Vymetálek Architects, s.r.o., z Hradce Králové, se narodilo velmi zajímavé řešení.

Jedná se o velmi lukrativní a dobře dostupnou lokalitu v centru města, která tímto získá plnohodnotné využití. Vedení náchodské radnice se rozhodlo v tomto místě vystavět spolkový dům, který ve městě chybí a po němž různé zájmové organizace volají již delší dobu. Své zázemí pro setkávání u příležitosti výročních schůzí, pořádání přednášek, školení atd., zde najdou v konferenčním sále pro cca 50 osob spolky, jako např. Ateliér malířů a grafiků, Český červený kříž, Svaz diabetiků, Fotoklub, Náchodská divadelní scéna a mnoho dalších. Vzniknout by zde mohly i výstavní prostory pro expozice významných náchodských rodáků – spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela, kteří si díky světovému věhlasu zaslouží uchování trvalého odkazu v Náchodě. Projekt počítá i s menšími ateliéry a klubovnami. Nedílnou součástí bude i zřízení nového výtahu ke stávající budově Kina Vesmír, který umožní bezbariérový přístup do všech podlaží a tím využití dalších prostor pro spolkovou činnost.

Bonusem při využití této lokality je vytvoření příjemného malého náměstí s dominantním stromem, veřejným prostorem a lavičkami, čímž vznikne malebné zakoutí v samotném srdci Náchoda. Zároveň by mohla být vybudována veřejná pasáž, a to skrze spolkový dům do dvorního vnitrobloku, což by mohlo umožnit významné propojení Hurdálkovy ulice s ulicí Volovnice a podchodem pod tratí do ulice Raisovy.

V současné době v těchto místech stojí dům čp. 148, kde se narodil buditel a biskup Josef František Hurdálek. „Rádi bychom zachovali historickou stopu této budovy jako doklad původní architektury a urbanistické struktury města,“ vysvětlil místostarosta Jan Čtvrtečka.

„Jsme s kolegy navrhovaným řešením nadšeni. Kloubí v sobě smysluplné využití mimořádné lokality přímo v centru města, navíc s velmi citlivým splynutím se stávající zástavbou,“ uvedl starosta Jan Birke a dodal: Do budoucna počítáme v těchto místech i s úpravou prostor pro důstojné zázemí městské policie.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Firefighter 920032 1280 Previous post V Plotištích se rekonstruuje hasičská zbrojnice
4eby9ngeotrhfb5afjuzoxovotaykzaj Next post Dva měsíce zbývají do velkého jarního úklidu