Praha – Už ve středu dopoledne odstartuje v hale na pražské Královce velký mezinárodní maraton v basketbalu, čítající během tří dnů hned tucet zápasů předních mužstev z obou zemí někdejší federace.

Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru mužů je unikátní akcí, která se uskutečňuje v rámci společných oslav stoleté existence basketbalu na českém a slovenském území. Ve středu na svatého Valentýna je na programu čtvrtfinálový den. Během něj půjde česká jednička (Nymburk) na slovenskou čtyřku (Svit), dvojka (Děčín) na trojku (Komárno), trojka (USK Praha) na dvojku (Handlová) a čtyřka (Olomoucko) na jedničku (Levice). Ve čtvrtek přijdou na řadu obě semifinále a dva zápasy o umístění a v pátek souboje o titul, o bronz, o páté a o sedmé místo.

Vstupte do skupiny Oči na obruč aneb milujeme český basketbal, kde se dozvíte více  o basketbalových novinkách.

Zúčastněné celky z české Kooperativa NBL, které se rekrutovaly z tuzemského pohárového play-off, byly nasazeny podle aktuálního postavení v ligové tabulce, slovenští zástupci ve FINAL 8 a jejich nasazení bylo určeno automaticky podle postavení nejlepších čtyř týmů po polovině základní části ligy.

Turnaj, na nějž jsou vstupenky k dispozici v síti Ticketportal, vyvrcholí v pátek finálovým duelem od 19 hodin, přenášeným ČT sport. Ostatní zápasy bude vysílat portál TVCOM.cz.

Nejlepší slovenský celek turnaje se stane vítězem Slovenského poháru a nejlepší zástupce NBL bude šampionem Českého poháru, přičemž nejlepší čtyřka si v rámci Českého poháru rozdělí tyto prize money: za 1. místo 80.000 korun, za 2. místo 60.000, za 3. místo 40.000 a za 4. místo 20.000 korun. A bonusovou trofej samozřejmě získá celkový vítěz FINAL 8.

V rámci třídenního basketbalového svátku se fanoušci můžou těšit i na bohatý doprovodný program včetně poločasových soutěží a dalších přestávkových interakcí, kdy jednou z cen budou i vstupenky na kvalifikační duel EuroBasketu mužů mezi lvy a Velkou Británií v Pardubicích.

A nyní už více k utkáním středečních čtvrtfinále.

11:00 ERA BASKETBALL NYMBURK (1) – ISKRA SVIT (4)

Celý turnaj otevře už ve středu v 11 hodin duel Nymburka se Svitem. Polabský celek, který na trofej v domácím poháru čeká už od roku 2021, jde do akce jako lídr NBL a postupující do čtvrtfinále Europe Cupu FIBA. Ač mu bude chybět křídelník Svejcar (se zraněnou nohou) a další křídlo Collins čerstvě odešlo do Charleroi, na druhé straně kádr nedávno posílil pivot Sanders a čerstvě i téměř dvoumetrový křídelník Stephens, který se v sobotu na pražské Folimance v ligové premiéře prezentoval velmi dobrým ofenzivním arzenálem (18 bodů, 9 doskoků, 8 získaných faulů i 2 asistence za 30 minut).

Svit, který už od určení rankingu slovenských účastníků turnaje poskočil na třetí příčku ligové tabulky, nevyniká v útoku (průměr 81,4 bodu), ani na doskoku (31), ale má solidní obranu (79 bodů), úspěšnost trojek (37 procent) i péči o míč (10 ztrát), které dá velký test agresivní nymburská obrana.

Tým, který je obhájcem trofeje ve Slovenském poháru a také historicky prvním slovenským šampionem federální ligy (z roku 1961), táhne v sezoně vyrovnaný kvartet těžící mezi 14 až 18 body. Jsou to jen 178 vysoký rozehrávač Brown (průměr 18), forward Mozone (15), power forward Kalthoff (15+7 doskoků) a v NBL dobře známý rozehrávač Rožánek (14+3 asistence).

Český favorit postup přes v průměru 194 centimetrů vysoký tým kouče Lukáše Vargy rozhodně nebere jako samozřejmost. „Vůbec. Přece jen se dostali mezi čtyři nejlepší na Slovensku, tak kvalitu mít budou. Mají asi vyrovnané pole střelců, bude tak důležité se na ně připravit. Určitě to nebereme tak, že první zápas se čtvrtým bude pohoda,” varuje opora Nymburka Jaromír Bohačík.

Ten si nepamatuje, kdy naposledy hrál tři zápasy ve třech dnech a uvědomuje si enormní náročnost takové fyzické nálože. „Nám ale může i pomoct. Oproti ostatním máme dost široký kádr a může to být výhoda.”

14:00 BK ARMEX DĚČÍN (2) – BC KOMÁRNO (3)

Druhé čtvrtfinále obstará český vicemistr a obhájce Českého poháru s podle všeho ambiciózním slovenským vicemistrem. Komárno je nyní v nejvyšší slovenské soutěži třetím rokem, ale v obou předchozích získalo medaili a loni dalo ve finále velký boj levickému favoritovi, když padlo těsně 3-4. Navíc v Alpe Adria Cupu dosáhlo až na FINAL 4.

V letošní sezoně už ale vyměnilo několik trenérů a jeho forma tak není příliš čitelná. V útoku i obraně se shodne na 81 bodech, solidní má doskok i trojkovou úspěšnost, jen ho víc trápí ztráty (průměr 14). O body se nejvíc starají power forward Markovič (15+8 doskoků), v NBL dobře známý křídelník Páleník (12,5), dále forward Walker (12+7 doskoků) a guard Gilbreath (12).

Děčín se před v průměru 194 centimetrů vysokým týmem kormidelníka Ivana Djordjeviče musí mít na pozoru, jeho sebevědomí ale může posílit fakt, že těsně před sezonou na jeho půdě skolil slovenského mistra z Levic.

„Přiznám se, že o slovenské lize mám jen povrchní znalosti. Jsem na to ale zvědavý a těším se, budou to tři zápasy ve třech dnech a bude tak záležet, jestli se někde budou moct pošetřit síly. Tři zápasy za tři dny jsou už docela náročné a může to být zajímavé,” ví 34letý univerzální forward Děčína Tomáš Pomikálek, kterému historicky první trofej pro klub, získaná loni právě na Královce, velmi zachutnala.

„Obhájit pohár by bylo krásné. I to nasazení je relativně zajímavé, že bychom se s Nymburkem potkali až v případném finále. Míč je kulatý, stát se může cokoli a my chceme postoupit co nejdál, ale musíme jít po jednom zápase. Bylo by hezké říct, že finále je náš cíl, ale je to fakt dlouhé, navíc my jsme hráli v neděli ligové derby, takže máme ještě kratší čas na regeneraci. Budou to tak pro nás čtyři zápasy v šesti dnech a to bude zajímavá zkušenost,” nepopírá kapitán Válečníků.

17:00 USK PRAHA (3) – MBK BANÍK HANDLOVÁ (2)

V aktuální situaci by ze zástupců NBL měl mít s postupem nejsnadnější práci tým USK, neboť kádr Handlové těsně před FINAL 8 vynuceně opustily čtyři klíčové zahraniční opory, snášející dohromady v průměru 55 bodů.

Klub o podrobnostech případu, jenž byl šetřen orgány činnými v trestním řízení, podle vlastního vyjádření bude informovat až v následujících dnech, jisté však je, že kvartet Harris, Scott, Todorovič a Mirotič už na soupisce týmu nefiguruje a kádr se sestává pouze ze slovenských a jednoho litevského hráče. Klub, který získal poslední ligovou medaili v roce 2010, kdy u toho byl jeho současný kouč Nenad Miloševič, nicméně potvrdil, že na FINAL 8 i v omezené sestavě hrát bude. V Praze by se tak měl objevit i ex-kolínský pivot Jakub Petráš, který za Handlovou v lize doručuje 8 bodů a 6 doskoků za 22 minut.

„Myslím, že minimálně pro nás v klubu jsme byli favority i před tím, než se k nám dostala informace o odchodech cizinců Handlové. Každopádně nevíme, jestli soupeř i za tak krátkou dobu nenašel nějaké jiné posily, takže to bude pro nás taková neznámá,” nevylučuje ještě zvrat v situaci Baníku rozehrávač pražských Sov Ondřej Švec.

I tak ale ví, že jeho tým je nyní jasným favoritem třetího čtvrtfinále. A tak trochu už je čas dívat se i dál, kde nejspíš bude čekat top favorit celého FINAL 8.

„Naše šance nejsou úplně špatné. Dá se polemizovat, jestli je výhoda mít Nymburk jako favorita na celkové vítězství v semifinále, nebo až ve finále, ale pokud ho chcete porazit, je možná lepší ho mít dřív, kdy budete mít víc energie, a ještě se nepodepíše ta zápasová zátěž. Nymburk nám tam tedy překáží, ale šance jsou docela velké a my musíme podávat co nejlepší výkony,” nebojí se ani té největší výzvy 20letý playmaker, jehož celek se nedávno posílil o zkušeného podkošového borce Bienvenua Mbidu.

20:00 BK REDSTONE OLOMOUCKO (4) – PATRIOTI LEVICE (1)

Naopak nejtěžší práci bude mít tuzemská kometa posledních týdnů Olomoucko, které se do FINAL 8 probilo přes NH Ostrava a dost nečekaně i přes Pardubice po dobytí jejich palubovky. I když však narazí na slovenského mistra z posledních dvou sezon, který navíc od roku 2018 v lize pokaždé sklidil medaile a letos hrál Europe Cup FIBA, hanácký tým se této výzvy neobává.

„Troufnu si říct, že pro basketbalovou veřejnost jsme největším překvapením na FINAL 8, ale určitě nechci, abychom tam byli jen do počtu, třikrát prohráli o dvacet a skončili osmí. Může to znít divně, když máme na úvod nejlepší slovenský tým, ale já budu radši hrát ve čtvrtfinále s Levicemi než s Nymburkem, nebo Děčínem. Beru to tak, že jsme v přípravě porazili Prievidzu, když jsme nebyli ani kompletní. Prievidza je teď na Slovensku těsně čtvrtá. Nevím, proč bychom nemohli porazit Levice, a v semifinále předpokládám, že bude Děčín, který jsme porazili na začátku sezony u nich. Nevidím důvod nevěřit , že by se něco nemohlo povést. Nechci tu vykřikovat nic nahlas, ale doufám, že odehrajeme dobré zápasy,” analyzuje situaci 11. týmu NBL jeho rozehrávač Lukáš Feštr, který si je nicméně vědom síly středečního soupeře.

„Levice nejsou asi tak dominantní jako některé minulé roky, ale pořád jsou jasný favorit na slovenský titul, takže nás nečeká nic jednoduchého.”

V průměru 195 čísel vysocí Patrioti vedení koučem Michalem Madzinem jsou v lize produktivní v útoku (průměr 87 bodů) i pevní v obraně (73), málo ztrácejí (12) a solidně doskakují (39). Závratné procento nevykazují jen z trojkového oblouku (31). Body nejvíc těží křídlo a nebezpečný trojkař Adaway (18), power forward a rovněž schopný střelec Wheeler (17+9 doskoků) a další podkošová opora Howard (14).

Feštr před stratem turnaje nepohrdá ani pozdně večerním časem čtvrtfinále. „Já hlavně nechtěl hrát první zápas od jedenácti, i když by bylo víc času na odpočinek. Radši budu hrát v osm večer než v jedenáct dopoledne. Nebude to jednoduché, ale nebudeme v tom sami. A každý je svého štěstí strůjce – pokud budeme vyhrávat, bude i víc času na odpočinek.”

DALŠÍ PROGRAM LOUDA AUTO FINAL 8 NA PRAŽSKÉ KRÁLOVCE

čtvrtek 15. února

  • 11:00 UTKÁNÍ 1 O 5. AŽ 8. MÍSTO
  • 14:00 UTKÁNÍ 2 O 5. AŽ 8. MÍSTO
  • 17:00 SEMIFINÁLE 1
  • 20:00 SEMIFINÁLE 2

pátek 16. února

  • 10:00 O SEDMÉ MÍSTO
  • 13:00 O PÁTÉ MÍSTO
  • 16:00 O BRONZ
  • 19:00 FINÁLE

Program Ctvrtfinale Final 8