13. 6. 2024
Novy1

Na návštěvníky obory Hvězda čeká opravený studniční domek

V oboře Hvězda si návštěvníci mohou nově prohlížet čerstvě opravený studniční domek. Tato technická památka se nachází ve středové části obory, přibližně 200 m od Libocké brány u cesty spojující Libockou a Bělohorskou bránu. V minulosti se jednalo o zdroj pitné vody pro dům oborníka.

„Díky této rekonstrukci mohou návštěvníci obory Hvězda obdivovat technické dovednosti našich předků,“ říká k rekonstrukci domku náměstek primátora Petr Hlubuček.

V 19. století bylo nad studnu instalováno ruční čerpací zařízení – rumpál, který zjednodušoval odběr vody ze studny. Domek byl postaven jako ochrana studny před povětrnostními vlivy. Hloubka studny je více než 32 m – tedy téměř na úroveň hladiny Šáreckého potoka. Přesto je v současné době kvůli suchu již bez vody.

původní stav

Cílem opravy bylo ochránit strojní zařízení studny před poškozením a korozí a zároveň umožnit návštěvníkům si toto zařízení prohlédnout. V rámci opravy došlo ke kompletní výměně krovu a nahrazení původní šindelové krytiny za trvanlivější bobrovku. Dále byly opraveny vnější i vnitřní omítky, které byly poškozeny nejen vlhkostí, ale především sprejery. Technologické zařízení bylo zakonzervováno a opatřeno ochrannými nátěry. Ve štítových stěnách došlo ke zvětšení oken, kterými je možné do objektu nahlédnout.

stav po opravě

Opravu ve výši 500 tisíc korun kompletně zajištoval Odbor ochrany prostředí MHMP a byla plně hrazena z rozpočtu hl. m. Prahy.

zdroj: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/na_navstevniky_obory_hvezda_ceka.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Logofnhk Previous post Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové získala klimatizaci za milion korun
Dsc 0290 Next post Votroci třikrát vedli, Líšeň vyrovnala v závěru