2. 12. 2023
Karticka Walton

MVP sezony Kooperativa NBL se stal Anthony Walton

Praha – Z pelotonu zámořských basketbalistů je v tuzemsku aktuálně nejvíc způsobilý k sepsání příručky na téma, jak se může afroamerický profi sportovec vážně sblížit s českou přítelkyní. A možná takový průvodce časem i vznikne. 

„Jo, to by nejspíš bylo fajn, rád bych se o to jednou pokusil. Pomohlo by to spoustě mladých amerických kluků, aby tu byli ještě úspěšnější. A nebylo by to jen o soužití s Češkami, ale i o tom, jak se adaptovat tady a vůbec v Evropě, a jak tu mít dlouhou kariéru, aby ti hráči nebyli, jak náš kouč Grepl říká –  typickými Američany,” podotýká rozehrávač Děčína Anthony Walton, který má ve 32 letech už spoustu zkušeností s životem na starém kontinentu.

Partner slečny Lucie a otec jejich tříleté dcerky loni v létě zavítal zpět do tuzemska i na popud své drahé polovičky. A po řadě let společného bytí už se postupně zlepšuje i jeho čeština. „Mluvím hlavně doma a někdy taky s kluky z týmu, které umím i překvapit. Jasně že rozumět je pro mě zatím o dost snazší než mluvit, musím na všem ještě víc popracovat,” přiznává rodák z Little Rocku, který si na pobytu v Česku obzvlášť cení jedné věci, kterou si uvědomí právě jen někdo s docela odlišnou zkušeností.

„Jsem rád, že tady prostě můžu jít po ulici bez obav o to, odkud přijde střelba. Je tu opravdový klid, což doma ve Státech vždycky nemůžu říct,” říká dirigent s velmi výraznou dredovou hřívou, který zatím v této sezoně dělá velkou radost svému chlebodárci.

Před necelým měsícem děčínský ARMEX jako ústřední tmelič dovedl k vůbec první trofeji v jeho téměř osmdesátiletých dějinách. A otisk získaného Českého poháru je ve městě stále velmi silný. „Pořád je to úžasné, spousta lidí nám vyjadřuje velkou náklonnost. Když jdeme po ulici, gratulují nám a děkují, cítím, že máme nejlepší a největší fanouškovskou podporu v Česku. Je skvělé psát takovou historii klubu,” pochvaluje si Walton, který tímhle úspěchem hodně potěšil i svou Lucii.

„Když jsme to v Praze vyhráli, byl hodně šťastná. Pořád na mě tlačí, abych byl ještě lepší a fandí mi. Byla nadšená a samozřejmě by tu ráda zůstala ještě další rok.”

A tahle šance je podle přítele prý větší než malá. „Už s klubeme na něčem pracujeme. Bylo by to dobré pro mou rodinu i pro mě, cítíme se tu dobře, a když se nám povede získat i medaili v lize, proč se nevrátit? Tenhle klub překonal moje očekávání. Cítíte se tu jako doma, je tady rodinné prostředí, starají se tu o vás dobře. A hrát v hale, kde jsou ti nej fanoušci v Česku, je taky super,” vypočítává Walton.

Svou stopu v děčínské kronice právě dnes učiní už prakticky nesmazatelnou. V tradiční anketě Hvězdy Kooperativa NBL, v níž hlasují kapitáni, manažeři a trenéři ligových klubů i basketbaloví experti, byl zvolen MVP sezony, čímž korunoval svůj fantastický rok a jen podtrhl třetí místo Děčína po dlouhodobé části. Chrlil čísla, jimž letos mohl konkurovat jen málokdo – byl statisticky nejužitečnějším hráčem ligy, také jejím nejlepším asistentem (7,4) a lupičem míčů (2,8). K tomu přidal 12. místo mezi doskakovači (z hráčů, kteří dokončili sezonu v lize) a čtrnácté mezi střelci.

V dalších individuálních kategoriích se Koučem sezony stal brněnský Lubomír Růžička, Obráncem sezony už počtvrté za pět let jeho svěřenec Viktor Půlpán a Hráčem s největším zlepšením nymburský mladík František Rylich.

„Je to požehnání, opravdové požehnání. A je to i důkaz, že tvrdá práce a oddanost sportu se vyplácí. Jsem vděčný všem, kteří měl zvolili, i týmu a kouči, že mě až k této metě vynesli,” poděkoval Anthony Walton.

„Upřímně, před sezonou jsem netušil, co od nás můžu čekat, a netušil to ani samotný klub. Když jsme ale v přípravě odehráli prvních pár zápasů, už tam jsem věděl, že můžeme být fakt speciální a udělat velkou sezonu. Říkal jsem to tehdy i trenérovi, měl jsem prostě takový pocit. Sám mám vždycky vysoká očekávání, od sebe i týmu. A letos se nám toho povedlo hodně – poprvé jsme pro klub získali trofej, což bylo úžasné, a teď jsem se navíc stal i MVP sezony, což je ještě větší požehnání,” skoro kroutí hlavou nad sbírkou vavřínů playmaker, který si víc než statistik váží vlivu, jaký má na celý děčínský tým. A nejen svou všestrannou hrou.

„Byl bych rád, kdyby si mě spoluhráči pamatovali jako toho, co maká a co je něco naučil a tlačil na ně, aby makali stejně. A abysme spolu mohli mluvit i mimo kurt, třeba o tom, co bude po basketu. Tohle všechno je fakt důležité,” zdůrazní Walton, který celou sezonu sváděl nelítostný souboj se spoluhráčem Tyem Nicholsem o to, kdo bude mít nejvyšší průměr v získaných míčích. Přesně tohle předpověděl už před sezonou. Nakonec byl lepší o jedinou desetinu.

„Mluvili jsme o tom spolu pořád,” směje se Walton. „A já si byl jistý, že to vyhraj on, protože brání přesně jako já v jeho věku. Chodí do rizika, jako jsem chodíval já. Vážně mě překvapilo, že jsem byl o malinko lepší. Souhlasím, že to, že dva z nejvíc skórujících hráčů jsou i dvěma z nejlepších obránců, je unikátní situace. Když ale chceš hrát na top úrovni, musí takhle zařezávat i spoluhráči a my spolu každý zápas mluvili o tom, co musíme dělat v obraně, a hodně jsme se na to zaměřovali,” prozradil rozehrávač, který by kolegu Nicholse sám zvolil i za MVP ligy.

„Myslel jsem si, že to Ty vyhraje. A pokud by to byl někdo z  jiného týmu? Dal bych asi Viktora Půlpána z Brna. Jsou druzí a většinu sezony vedli, mám rád jeho hru, doručil nejvíc double doublů z guardů, což je úžasné. A další volbou by byl Shawn Pipes z USK. Hráli sice spodní nadstavbovou skupinu, ale on válel celou sezonu,” uznale oceňuje nový MVP NBL.

HVĚZDY KOOPERATIVA NBL 2022/23

 • MVP sezony: Anthony Walton (BK ARMEX Děčín)
 • Kouč sezony: Lubomír Růžička (Basket Brno)
 • Obránce sezony: Viktor Půlpán (Basket Brno)
 • Největší zlepšení: František Rylich (ERA Basketball Nymburk)

NEJLEPŠÍ PĚTKA LIGY

 • Anthony Walton (BK ARMEX Děčín)
 • Robert Rikič (BK KVIS Pardubice)
 • Shawn Pipes (USK Praha)
 • Matěj Svoboda (BK ARMEX Děčín)
 • Viktor Půlpán (Basket Brno)

NEJLEPŠÍ ČESKÁ PĚTKA

 • Matěj Svoboda (BK ARMEX Děčín)
 • Viktor Půlpán (Basket Brno)
 • Ladislav Pecka (SLUNETA Ústí)
 • Petr Benda (ERA Basketball Nymburk)
 • Richard Bálint (Basket Brno)

NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ PĚTKA

 • Anthony Walton (BK ARMEX Děčín)
 • Shawn Pipes (USK Praha)
 • Ty Nichols (BK ARMEX Děčín)
 • Robert Rikič (BK KVIS Pardubice)
 • Alexandar Radukič (NH Ostrava)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oh Previous post Strom Olgy Havlové v Ostravě
Pilka Reczna Kobiet. Pgnig Superliga. Metraco Zaglebie Lubin Mks Perla Lublin. 04.11.2018 Next post Litovel předvedla v Jičíně kvalitní výkon, zajímavá přestřelka skončila smírně