Praha – Osmi body a třemi asistencemi v tandemu s rovněž velmi aktivním Jaromírem Bohačíkem rozpumpoval v prvních sedmi minutách titulové bitvy Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru basketbalistů rozhodný trhák Nymburka (32-15 s trojkami 7/6), aby nakonec ve hře strávil při třetím zápase ve třech dnech dlouhých 30 minut.

Zaplnil je jako top skórer týmu 21 body s trojkami 12/5 a 4 asistencemi, když byl +17 bodů při pobytu ve hře. V součtu zejména s 13 body a 4 asistencemi z těžkého semifinále s pražským USK si zaslouženě došel pro trofej MVP celého náročného turnaje.

„Tým i kouč mi věří, abych tým vedl jako první rozehrávač a tentokrát to byl můj den. Příště to ale může vyjít na někoho jiného,” řekl po bodově bohatém finále (95-82) se slovenskými Levicemi nymburský režisér hry Ty Gordon, když vyšel ze šatny haly na pražské Královce, kde právě od hlavy k patě s celým týmem zlil vodou kouče Francesca Tabelliniho, pro nějž bylo získání poháru ve FINAL 8 a ruku v ruce s tím i Českého poháru první a druhou významnější trofejí profesionální kariéry v roli head coache.

„Jo, tu sprchu si zasloužil. Byl na nás drsný od momentu, co jsme sem do Prahy přijeli, a i když jsme se snažili makat hodně, stejně na nás pořád tlačil. Odvedl dobrou práci, abychom šli do finálového zápasu dobře vybavení a připravení. A i teď po utkání zdůraznil, abychom dál zůstali hladoví. Chceme získat i další trofeje,” odkázal Gordon ke dvěma dalším šancím v Kooperativa NBL a Europe Cupu FIBA.

Po třech těžkých utkáních ve třech dnech souhlasil se spoluhráčem Jaromírem Bohačíkem, že šlo o o doslova šílený program.

„Šílené to bylo. Pro vaše tělo je to „maso”, když musíte hrát v maximálním tempu tak jako my. V zápasech jsme ale měli navrch a cítil jsem, že jsme byli v tomhle silnější než soupeři. Ještě jsme s takovým programem neměli letos zkušenost a byla to velká výzva, proto oceňuju náš realizační tým, jak nás připravil, abychom zůstali čerství a správně regenerovali.”

Gordon nepopírá, že jeho týmu velmi pomohla – i při absenci reprezentačního křídla Svejcara – široká rotace 11 mužů, o niž se soupeři nemohli opírat. „Všichni kluci tu můžou hrát, a proto tu taky jsou. Je to naše výhoda, protože některé týmy tu neměly tak širokou lavičku, takže náš úkol byl lítat a unavit je. Nakonec se na nich ta únava projevila.”

Paradoxem je, že Nymburk finále rozhodl úvodní baterií trojek, jichž do půle dal hned devět. Přitom ještě po 19 minutách semifinále s USK neproměnil ani jeden z 15 pokusů. „Jo, ve finále jsme dávali, měli jsme herní momentum, v pátek jsme vstávali brzy, soustředili se na ranní střelbu a večer jsme proměňovali hodně. Někdy je to těžké, ale v basketu musíte vždycky najít způsob, jak vyhrát, a musíte hru přizpůsobit aktuální situaci. My věděli, co je ve finále v sázce, a každý byl totálně soustředěný, energie byla na maximu a přidali jsme tam i něco navíc,” pochvaloval si Gordon.

Jeho tým přidal něco navíc i v obraně levických atletických monster Wheelera s Adawayem, kteří i v utkáních slovenské ligy často pořádají vlastní Slam Dunk show. „Náš úkol byl udělat jim to co nejtěžší, makat a každou střelu jim co nejvíc ztížit a unavit je. Některé střely, které normálně dávají, už pak míjeli.”

Gordon po turnaji musel také ocenit semifinálového soupeře USK, který stejně jako pár dní předtím na pražské Folimance, kde ligové utkání dospělo až do prodloužení, dal favoritovi řádně zabrat. „Mají tam mladé kluky, kteří hrají opravdu odhodlaně, navíc proti Nymburku odevzdá každý tým to nejlepší. Jejich výborný trenér jim dává velkou energii a i v zápase o bronz proti Děčínu to bylo vidět. Kouč Kuhn se mi fakt líbí.”

Nymburský rozehrávač se až v den finále dozvěděl, co je pro jeho tým v sázce. „Nevěděl jsem, že pohárové sucho klubu trvá už třetí rok. Od té chvíle jsem to i já dostal do hlavy, abychom pohár do Nymburka vrátili a dokázal jsem k tomu přispět,” podotýká 25letý Američan, který už za zhruba týden bude chtít přispět ještě k něčemu jinému.

Až bude 26. února hrát v Pardubicích národní tým s Velkou Británií kvalifikaci EuroBasketu, nebude dirigent Polabanů i s dalšími nymburskými spoluhráči chybět v hledišti jako fanoušek.

„Jasně, budeme tam s Thomasem Bellem i dalšími kluky. Jsem teď v Česku, takže fandím vaší zemi a budu fandit i v hledišti. A čí dres si obléknu? To ještě uvidím,” zakření se MVP FINAL 8.