19. 5. 2024
Muzeum Exteriér 017

Muzeum východních Čech v Hradci Králové po znovuotevřeních pokračuje se dvěma výstavami a otevře třetí

Historická budova Muzea východních Čech v Hradci Králové se pro veřejnost otevře v úterý 12. května 2020 v 10 hodin. Na návštěvníky čekají dvě výstavy. Až do 31. května bude prodloužena výstava „Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole“. Lidé se také mohou vrátit do čtyř sálů s tematikou středověku – „Uprostřed Koruny české – gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550“. V těchto dnech také bude dokončena a zpřístupněna výstava „Není obraz jako obraz – vybraní nakladatelé školních obrazů 19. a 20. století.“ Umístěna bude na ochozu muzea a potrvá do 16. srpna 2020. Znovu se také otevře muzejní badatelna a společenskovědní a přírodovědecká knihovna.

Uzavření muzea  13. března 2020 značně poznamenalo návštěvnost nejrozsáhlejší výstavy letošního roku, zaměřené na gotické umění. S ohledem na její výjimečnost, se proto alespoň částečně prodlouží její trvání i po 28. červnu 2020.  Do 31. července 2020 ale bude možné vidět už jen obrazy, oltáře, jednotlivé sochy, reliéfy, které jsou umístěny ve dvou sálech. Pouze do původně stanoveného termínu (28. 6. 2020) budou přístupné předměty uměleckého řemesla, včetně zvonů, křtitelnic i drahocenných monstrancí a kalichů, dále iluminované rukopisy a staré tisky i doklady každodennosti, získané archeologickými průzkumy.

Pro ochranu pracovníků i návštěvníků byla instalována u pokladny a muzejního obchodu ochranná skla, a každý, kdo do budovy přichází je povinen použít desinfekční automat na ruce.

Postupně budou, s ohledem na aktuální hygienické podmínky, obnoveny komentované prohlídky a přednášky i další doprovodný program. Od 25. května 2020 by se návštěvníci měli vrátit také do muzejní kavárny.

      Původně plánovaná Muzejní noc se z 29. května 2020 přesouvá na přelom října a listopadu.

Datum znovuotevření Muzea války 1866 na Chlumu pak bude závislé na termínu ukončení rekonstrukce vzduchotechniky a bude upřesněno dodatečně, což platí také pro zahájení provozu rozhledny a infocentra. Tradiční červencové připomenutí bitvy u Hradce Králové, musí letos přistoupit k zásadním redukcím v programu. Opatření v souvislosti s epidemií Coronaviru omezující shromažďování většího počtu osob spolu s nemožností účasti zahraničních účastníků a návštěvníků, nedovoluje organizátorům připravit program v plánované podobě.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové už ale připravuje pestrý odpolední program na pondělí 1. června 2020 (Mezinárodní den dětí). Večer se zájemci budou moci podívat na Hradec Králové z návštěvnické terasy na střeše muzea.

V době uzavření MVČ HK mohli návštěvníci na webových stránkách a sociálních sítích nalézt téměř dvě desítky virtuálních programů a pořadů, které zůstanou přístupné i nadále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tepna Previous post Město Náchod vyhlašuje mezinárodní architektonickou soutěž o návrh urbanistického řešení areálu bývalé Tepny
Slůňata Next post Obě slůňata v Zoo Praha se o sebe navzájem zajímají