13. 6. 2024
Rozvodněná Orlice V Malšovicích, 1904, Sbírka MvČ

Muzeum východních Čech v Hradci Králové chystá novou výstavu s názvem Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole

V rámci znovuotevření historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové pracovníci muzea připravují výstavu s titulem Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, která je určena především všem milovníkům cyklistiky.

 Návštěvníci se mohou těšit nejen na unikátní „velocipedy“, které lidé v průběhu historie jízdního kola vynalezli, ale především na období první republiky, kdy se jízdní kolo stalo neodmyslitelnou součástí téměř každé hradecké rodiny a bylo také běžným dopravním prostředkem v okolních městech a obcích. K vidění budou kola pro cestu do práce, do školy, na výlet, za sportem nebo speciálně upravená kola pro řadu profesí. Výstava také představí místní výrobce a prodejce kol, mechaniky a živnostníky, kteří se jízdním kolům věnovali v této, pro naše město, unikátní době.

Chcete nám pomoci s výstavou?

Přineste nám fotografie vašich předků s jízdními koly, fotografie z dětství prarodičů s koloběžkou, tříkolkou nebo kolem s datací nejlépe cca do roku 1948. Lze darovat nebo zapůjčit ke zhotovení kopií pro účely výstavy. Uvítáme také fotografie běžného života v Hradci Králové v meziválečném období, na kterých je zachyceno jízdní kolo.

Hledáme cyklistické doplňky – zvonky, sedla, košíky na kola, síťky na kola apod. nejlépe se vztahem k Hradci Králové, místním výrobcům kol nebo známým prvorepublikovým značkám, katalogy jízdních kol, reklamní cedule, letáky nebo plakáty s cyklistickou tématikou.

Máte doma kolo se vztahem k Hradci Králové, na kterém jezdil Váš dědeček, pradědeček a chtěli byste ho zapůjčit pro účely výstavy? Kontaktujte kurátorku výstavy PhDr. Pavlu Koritenskou, +495 534 798, email: p.koritenska@muzeumhk.cz nebo Mgr. Veroniku Hepnarovou, +420 727 884 062, e-mail: v.hepnarova@muzeumhk.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1467458 597871780271354 57415247 N Previous post Hokejisté České Třebové, které čeká v krajské lize náročná obhajoba mistrovského titulu
Thefaim Michellegracehunder Maly Next post THE FAIM PŘEDSTAVUJÍ NOVÉ VIDEO “HUMANS”, DEBUTOVÉ ALBUM, STATE OF MIND, VYJDE 13. ZÁŘÍ U BMG