7. 12. 2023
 Dsc4214upr

Muzeum války 1866 na Chlumu otevře svou expozici 3. července 2020

Muzeum války 1866 na Chlumu bylo od poloviny prosince uzavřeno. Důvodem odstávky, která trvá od ledna, byly stavební práce. O prodloužení výpadku provozu Muzea války 1866 se postarala opatření a narušená logistika v důsledku pandemie Covid-19.

Rekonstrukce vzduchotechniky za 3 miliony korun je momentálně dokončena a zařízení je ve zkušebním provozu,„ vysvětluje vedoucí Muzea války 1866 Jan Hrubecký a pokračuje Instalace vzduchotechniky obnášela vytvoření projektové dokumentace, vyřešení hlukového znečištění pro okolní prostředí, proražení nových nasávacích otvorů v konstrukci střechy a stěn muzea, která je provedena betonem, vysazení oken kvůli instalaci odváděcích otvorů, zakomponování chladící jednotky do dosavadní strojovny muzea bez možnosti ji rozšířit. Navíc bylo nutno najít řešení, které by poskytlo adekvátní snížení teploty vzhledem ke specifické konstrukci budovy, využívající množství skla a oceli a zakomponování ovládání jednotky tak, aby byla flexibilně přístupná a zároveň nepřekážela výstavní činnosti. Kromě toho je délka zkušebního provozu ovlivněna měřením, zda se daří vytvářet vhodné klima pro muzejní exponáty.“

Dalšími kroky v expozici Muzea války 1866 bude úprava paneláže stálé expozice ve vstupním výstavním sále. Ta bude globálně a přehledně zaměřena na prusko-rakouskou válku. Bude tak více nápomocná jak průvodcům, tak návštěvníkům a vysvětlí konflikt r. 1866 se všemi jeho celoevropskými dopady. Což tvoří, kromě absolutních čísel zúčastněných vojsk a obětí, zásadní motivaci k zájmu současné generace o něj. Dále dojde k instalaci výstavy o archeologii války r. 1866 realizované ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové.

S ohledem na stavebně technické úpravy v budově muzea a výše zmíněné drobné změny v expozici se Muzeum východních Čech v Hradci Králové rozhodlo, že expozici na Chlumu otevře pro veřejnost až  3. července 2020. Lákadlem pro návštěvníky pak může být krátkodobé vystavení originálů obrazů reflektující prusko-rakouskou válku perspektivou umělců své doby a také výjimečně nabídne několik originálních součástí výzbroje a výstroje znesvářených stran. Ty budou k vidění pouze o víkendu 3. – 5. 7. 2020.

Tradiční červencové připomenutí bitvy u Hradce Králové, musí letos přistoupit k zásadním redukcím v programu. Opatření v souvislosti s epidemií koronaviru, omezující shromažďování většího počtu osob spolu s nemožností účasti zahraničních účastníků a návštěvníků, nedovoluje organizátorům připravit program v plánovaném rozsahu. Z toho důvodu neproběhne tradiční bojová ukázka, avšak bude návštěvníkům představena upravená stálá expozice, budou moci navštívit přednášky týkající se právě umění a archeologie války r. 1866 a projít se s dobově uniformovanými nadšenci do lesa Svíb, kritického místa bitevní vřavy.

Muzeum války 1866 bude od 3. července 2020 otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00. Rozhledna v sousedství muzea je kvůli špatnému technickému stavu až do odvolání uzavřena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Image Proxy (3) Previous post Pátou premiérou Klicperova divadla v této sezóně bude inscenace slavné hry amerického dramatika Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové
2020 Povezmi Titulka Next post Sarah & The Adams pokřtí své nové studiové album „Pověz mi“ na koncertním křtu v pražském klubu Jazz Dock