25. 5. 2024
Malacova 2 7

MPSV sociálním službám dofinancuje 1 miliardu na zvýšené náklady na provoz v souvislosti s COVID-19

Téměř 1 mld. Kč půjde sociálním službám na dofinancování zvýšených nákladů v souvislosti s COVID-19 za období od 13. 3. do 31. 5. 2020. Vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na mimořádný dotační titul pro sociální služby.

Peníze půjdou na výpadky úhrad od klientů, zvýšené personální náklady nebo nákupy ochranných pomůcek. Z dotačního titulu budou moci čerpat všichni registrovaní poskytovatelé, i ti mimo krajskou síť.

„Kvůli pandemii měly sociální služby zvýšené náklady, se kterými nepočítaly. Například v domovech pro seniory zaměstnanci odpracovali spoustu přesčasů, které musí poskytovatelé zaplatit. Terénní pečovatelské služby se kvůli uzavření některých služeb staraly o více klientů, vozily jim obědy a nákupy. To vše byly pro poskytovatele náklady navíc,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

MPSV proto tyto zvýšené náklady sociálním službám uhradí. Dotace se bude poskytovat na:

• výpadky z úhrad od klientů, jelikož sociální služby přestaly přijímat nové klienty;
• zvýšené personální náklady jako jsou například přesčasy, více směn pracovníků;
• zvýšené náklady kvůli přijatým opatřením vlády, kdy například terénním pečovatelským službám kvůli uzavření sociálních služeb přibyl okruh  lidí,kteří najednou zůstali doma a potřebovali pomoc;
• nákupy ochranných pomůcek, zajištění dezinfekce prostorů, nákup teploměrů apod.

Na dofinancování sociálních služeb je vyčleněna necelá 1 mld. Kč (989 793 698 Kč). MPSV dotační výzvu vypíše v následujících dnech. Podle zákona poté musí být dotační titul zveřejněn po dobu alespoň 30 dní. Veškeré informace budou dostupné na webu ministerstva.

zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/mpsv-socialnim-sluzbam-dofinancuje-1-miliardu-na-zvysene-naklady-na-provoz-v-souvislosti-s-covid-19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Fountain 788430 1280 Previous post Kraj pomůže Novému Bydžovu s likvidací staré ekologické zátěže
The Czech Crown 3980871 1280 Next post Za pomoc v době koronaviru kraj rozdělí milion korun mezi 119 studentů medicíny