13. 6. 2024
My Property

Moje tělo, můj majetek, Galerie za Galerií uvede instalaci a videoart

Hradec Králové – V pořadí třetí letošní v pop-up Galerii za Galerií je výstava izraelské umělkyně palestinského původu Hannan Abu-Hussein pod názvem My Body, My Property/Moje tělo, můj majetek.  Práce, které vystavuje se zabývají touto smíšenou identitou a současným stavem palestinských žen, kritizující palestinský patriarchát. Výstava uvede instalaci a dvě videoartová díla. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 8. června od 18 hodin v ulici Tomkova u Velkého náměstí. Výstava potrvá do 31. 7. 2022.

Jako žena a arabská umělkyně, která za posledních dvacet pět let veřejně deklarovala svůj feminismus, zažila Hannan nenávistné projevy ve své vlastní rodině. Ve své práci „Dlaždice z červené terakoty“ shromáždila v průběhu let tyto projevy a graficky ztvárnila pomocí černé kaligrafie na červených dlaždicích. Nenávistné projevy odhalují nepřijetí feminismu v palestinské společnosti.

V GzG budou ke zhlédnutí také dvě její videa. Dílo „Talisman“ ukazuje, že umělkyně musí být uzdravena a chráněna před jednotlivci, kteří by jí mohli ublížit. Sedí vedle kolen své matky, která jí žehná v arabské mantře. Video je nepřístupné pro ty, kteří nemluví arabsky, což je gesto, které by mohlo komentovat zastíněnou intimitu mezi matkou a dcerou a napětí mezi tradičním islámským rituálem a každodenním životem umělkyně. Druhé videoartové dílo pod názvem “Sebedemolice” komentuje demolici domu ve východním Jeruzalémě. Ta odráží snahu izraelské vlády zastavit jakékoli rozšiřování palestinských vesnic a čtvrtí. Jakýkoli stavební úkon izraelských občanů a obyvatel palestinského původu je izraelským státem kriminalizován, prohlášen za nezákonný, protože nedodržuje územní plán města, a jeho majitelé jsou nuceni jej později zbourat.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Hannan Abu Hussein se narodila v roce 1972 v Umm al-Fahmu, žije a pracuje v Jeruzalémě a je výtvarnou umělkyní, sochařkou, lektorkou a učitelkou. Je držitelkou řady prestižních kulturních a uměleckých cen. Působí jako profesorka na uměleckých školách Kibbutzim a Shenkar a vyučuje také v Izraelském muzeu a na škole ve východním Jeruzalémě.


Galerie za Galerií je místem, který si klade za cíl kulturně a umělecky obohatit veřejný prostor. Spadá pod činnost Centra uměleckých aktivit. Umělci usilují o rozpoutání diskuze a komunikace převážně přes formy umění v rámci nových medií s různými společenskými tématy. Na výstavním cyklu spolupracujeme s pražským ArtvistLabem a kurátorkou Tamarou Moyzes.

Projekt podpořili Státní fond kultury ČR, Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trnkobrani Atmosfera 2 Lr Previous post Hudebně-švestkový festival Trnkobraní se vrací
05 Next post V krajské metropoli je k vidění Legiovlak