13. 6. 2024
Oklo1

Mladí programátoři budou tvořit nejlepší opendatovou aplikaci

Na konci března se v Hradci Králové uskuteční první ročník soutěže pro žáky středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol nebo vysokých škol nazvaná Hackathon. Soutěžící budou programovat webovou aplikaci pro otevřená data Královéhradeckého kraje. Na vítěze čeká finanční odměna ve výši 20 000 korun.

Královéhradecký Hackathon se uskuteční 21. března 2019 na půdě Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové od osmi ráno do osmi večer. Soutěžní týmy čeká celodenní programování s možnou asistencí školeného mentora, na jehož konci vznikne software užitečný všem obyvatelům Královéhradeckého kraje.

„Znalost programovacích jazyků je v dnešní virtuální době nesmírně užitečná a Hackathon pomůže našim studentům jednak ověřit si své dovednosti v praxi a také získat cenné zkušenosti. Věřím, že na našich školách studuje řada skvělých programátorů, kteří nám svými nápady pomohou zlepšit přístupnost a využitelnost otevřených dat, která Královéhradecký kraj poskytuje,“ uvedla náměstkyně pro školství a tělovýchovu Martina Berdychová, která spolu s náměstkem ministra vnitra Jaroslavem Strouhalem převzala nad soutěží záštitu. 

Hackathon pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci s Fakultou informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Hlavním partnerem soutěže je firma Unicorn, partnerem je firma Ders. Účelem Hackathonu je podporovat vznik aplikací, využívajících tak zvaná otevřená data, čili data dostupná na internetu ve strojově čitelné podobě, jejichž podmínky užití umožňují je volně využívat. Současně se tak podporují i Open-Source softwary, které autor poskytuje s otevřeným zdrojovým kódem a s licencí specifikující, jaká práva k otevřenému kódu získá jeho uživatel a jak s ním může nakládat. 

„Přístup k tak zvaným otevřeným datům umožňuje kraj na svém webu. Lidé zde najdou například seznam památných stromů, přehled středoškolských oborů, seznamy lékařských pohotovostí, či dokonce i informace o rozpočtu. Touto cestou otevíráme náš úřad ještě více veřejnosti, aby byl ještě transparentnější,“ uvedl krajský radní a iniciátor Hackathonu Rudolf Cogan.

Soutěžní aplikace posoudí odborná porota, která bude hodnotit funkčnost aplikace, jak je ovladatelná a pro uživatele intuitivní a přehledná. Důležitá bude také míra využití otevřených dat Královéhradeckého kraje a také jaký užitek přinese veřejnosti.

Podmínkou soutěže je, že soutěžící bude student střední školy (gymnázium, střední odborná škola či střední odborné učiliště), konzervatoře, vyšší odborné školy nebo vysoké školy. Maximální počet soutěžících je 40 osob. Soutěžit se bude v týmech v počtu od dvou do čtyř soutěžících. Přihlašování začne 14. února od osmi hodin ráno a skončí 14. března minutu před půlnocí. Registrační formulář, pravidla a harmonogram soutěže lze nalézt na stránkách Hackathonu www.hackathon-khk.cz.

Od poloviny minulého roku je na webu Královéhradeckého kraje zpřístupněno 12 datových sad, které čerpají data napříč celým krajským úřadem. Prolink na datový sklad lze nalézt přímo v hlavní nabídce webu Královéhradeckého kraje nebo na adrese www.kr-kralovehradecky.cz/datovy-sklad.html.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7dhuz7lyh55c57f6525bbed9.74150213 Previous post Starší žákyně AC Sparta Praha si zahráli proti exotickému soupeři z Číny
13627071 10206668180639469 3202113510775173032 N Next post Rozhovor s Vítem Kopřivou nejen o probíhajícím turnaji ITF v egyptském Sharm El Sheiku