19. 5. 2024
Screenshot 2

Mladá samice obohatila stádo nosorožců bílých jižních ve dvorském safari parku

Brzy ráno ve čtvrtek 12. 3. se podařilo zoologům bezpečně dopravit samici nosorožce tuponosého (jinak též bílého) jižního do Dvora Králové z francouzské zoo Beauval. Tříletá samice Gaya má za sebou více než 1400 km po evropských silnicích. Cestu trvající 18 hodin samice zvládla bez potíží a nyní si bude přivykat na nové prostředí a skupinu.

Samice Gaya se narodila ve francouzské zoo Beauval, odkud byla dvorskému safari parku doporučena koordinátorem pro chov nosorožců Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA). Tříletá samice se tak postupně zapojí do stávající skupiny nosorožců bílých, která nyní čítá čtyři jedince – jednoho samce a tři samice.

Nosorožci bílí jsou sociálněji žijící zvířata a pro ošetřovatele tak bude v následujících dnech velmi důležité, jak skupina samici Gayu přijme. Ta k nim nebude vpuštěna rovnou, ale bude zpočátku vpuštěna do vedlejšího výběhu a podle reakcí celé skupiny postupně začleňována.

Dvorská zoo patří ke špičkám v chovu nosorožců.  „Celkově se zde narodilo 53 nosorožců a jsme jediná zoo na světě, které se podařilo rozmnožit severní bílé nosorožce,“ říká zoolog Jiří Hrubý. Právě kvůli historickému zaměření na severní bílé nosorožce a ohrožený východní poddruh černých nosorožců se zde zatím narodila pouze dvě mláďata nosorožce bílého jižního. „Samici Gayu se budeme snažit postupně začlenit do stávající fungující skupiny a počítáme s ní do možné reprodukce,“ zakončuje Jiří Hrubý.

zdroj: https://safaripark.cz/cz/o-zoo/novinky/mlada-samice-obohatila-stado-nosorozcu-bilych-jiznich-ve-dvorskem-safari-parku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Unnamed Previous post Stadion je kompletně uzavřen. Kladno nahradí v extralize Budějovice, rozlučka s fanoušky nebude
1256709 349449 Next post Česká televize posílila informační servis pro své diváky