7. 12. 2023
Ministerstvo Práce A Sociálních Věcí Logo

Ministerstvo oceňuje dětské skupiny značkou kvality

Od nového roku 2020 začalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) udělovat dětským skupinám značku kvality. Pro získání tohoto ocenění musí dětská skupina úspěšně projít Auditem značky kvality, který provádí výhradně auditní tým MPSV.Dětská skupina, která toto ohodnocení získá, plní nejen povinnosti dané zákony a vyhláškami, ale navíc posiluje kvalitu péče rozvíjením činností v řadě dalších oblastí nad legislativní rámec.

Cílem auditu je zvýšení kvality poskytované služby a zároveň prestiže samotného zařízení.„Chceme touto cestou ocenit takové dětské skupiny, které poskytují kvalitní službu a péči o předškolní děti a stále se snaží své služby rozšiřovat a zdokonalovat. Věříme, že značka kvality přispěje ke zvýšení důvěryhodnosti dětských skupin jak v očích rodičů, tak i celkově ve společnosti,“ uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Audit kvality je pro poskytovatele dětských skupin dobrovolný a zdarma. V případě splnění všech podmínek získá dětská skupina značku kvality na 2 roky. Pro zájemce o audit probíhají workshopy, které podrobně provedou hodnocenými oblastmi a seznámí s celým procesem auditu. Mezi provozovateli dětských skupin je o toto ocenění velký zájem.

Po spuštění rezervačního systému byla během několika hodin naplněna kapacita padesáti zájemců o audit pro první čtvrtletí letošního roku. V současné době je ukončen audit v devíti dětských skupinách, během února auditní týmy navštíví ještě 8 dětských skupin a na březen mají naplánovány téměř tři desítky auditů. Ke dni 13. 2. 2020, se značkou kvality může pyšnit osm dětských skupin. Tito úspěšní poskytovatelé mohou používat logo Značky kvality jak ve svých prostorách, tak na webových stránkách. „Navíc dětské skupiny s pečetí kvality budou snadno dohledatelné na webových stránkách www.dsmpsv.cz. Ve složce Pro rodiče je aktualizovaný seznam úspěšně auditovaných zařízení a současně logo kvality umístěné na mapě pod odkazem Najděte si svoji dětskou skupinu,“upřesnila ministryně Jana Maláčová.

Dětské skupiny jsou nejnovější formou služby péče o děti předškolního věku. Jedná se o legislativně ukotvenou službu určenou dětem od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky, která je mezi rodiči stále vyhledávanější. Především díky malému kolektivu a většímu počtu pečujících osob jim nabízí maximální přizpůsobení individuálním potřebám dítěte a velkou flexibilitu. Zatímco veřejné dětské skupiny poskytují služby rodičům z řad široké veřejnosti, kromě nich stále vznikají také nové firemní dětské skupiny, které jsou jedinečným a vítaným zaměstnaneckým benefitem i významnou podporou při slaďování rodinného a profesního života. Dokladem neutuchajícího zájmu je setrvale rostoucí počet dětských skupin, kterých je k dnešnímu dni v rámci ČR evidováno celkově 1042 s kapacitou více než 13.600 míst.

Bližší informace k auditu značky kvality i obecně k dětským skupinám je možné najít na webových stránkách www.dsmpsv.cz.

zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/ministerstvo-ocenuje-detske-skupiny-znackou-kvality

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Crayons 1445053 1280 Previous post Přihlášky k zápisu do ZŠ v Pardubicích budou rodiče letos poprvé vyplňovat elektronicky
Unnamed Next post Kletba prolomena! Rytíři udolali Spartu a po jedenácti porážkách okusili vítězství