25. 5. 2024
Ephoto360.com 163b7dff0a707a

Město rozdává svým občanům nádoby na gastroodpad

Hradec Králové – Občané města, kteří chtějí třídit gastroodpad, tedy biologicky rozložitelný odpad z kuchyní, si budou moci zdarma vyzvednout opakovaně použitelné nádoby na jeho shromažďování v domácnosti. Zájemci je budou moci získat v průběhu prvního čtvrtletí postupně na šesti místech v různých částech města.

Poprvé tato možnost nastane 31. ledna u Hvězdy v Třebši, poté 8. února u Metuje v Labské Kotlině 2, 22. února u Alessandrie na Slezském Předměstí, 1. března na Benešově třídě na Moravském Předměstí, 8. března na Masarykově náměstí v centru města a 14. března u pošty v Malšovicích, vždy v době od 14.30 do 16.30 hodin. „Pro nádobu je možné si přijít na libovolné z uvedených míst. Do nádob poté budou lidé doma odkládat živočišný i rostlinný odpad z kuchyní, například zbytky z ovoce či zeleniny a dalších jídel, malé kosti, mléčné výrobky, potraviny s prošlou trvanlivostí a podobně. Důležité však je, aby veškerý odpad z kuchyní byl bez obalu,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Po naplnění nádoby lidé její obsah vysypou do některé z více než dvou set speciálních hnědých nádob na gastroodpad, které Hradecké služby koncem minulého roku rozmístily na stálých venkovních stanovištích separovaného odpadu, obvykle poblíž nádob na třídění skla. Gastroodpad bude svážen v období od října do dubna jednou týdně a od května do září dvakrát týdně.

Hlavním důvodem spuštění třídění gastroodpadu je snaha o snížení produkce nevyužitelného odpadu a jeho využití pro výrobu energie. „Až 30 % směsného komunálního odpadu je tvořeno odpadem z kuchyní, přitom je to vynikající zdroj obnovitelné energie. Gastroopad skončí v bioplynové stanici a k lidem se vrátí v podobě elektřiny nebo tepla“ dodává náměstek Řádek.

One thought on “Město rozdává svým občanům nádoby na gastroodpad

  1. Dobrý den, chtěla bych vědět, kde přesně na Benešově třídě bude výdej těch nádob a v kolik hodin.Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Collage (1) Previous post Prémie Jana Friče za rok 2022 udělena Jánu Šubjakovi
Cosmic Galaxy Backgrounds With Planets And Stars Next post Co udělat, aby se z Česka stala společnost odolná proti katastrofám