Hradec Králové – Během včerejška proběhl na stavbě multifunkčního fotbalového stadionu kontrolní den. Při něm město řešilo se zástupci konsorcia zhotovitelů stadionu mimo jiné možnosti, za jakých by bylo možné odehrát připravované fotbalové utkání 5. srpna na stadionu. Právě toto utkání je kvůli nedokončené stavbě ohroženo. Město proto přišlo s návrhem uzavření dohody, která konání prvního zápasu na domácí půdě umožňuje. Jejím cílem je minimalizovat negativní dopady zpoždění stavby na hradecký fotbal. Zhotovitel s takovým postupem souhlasil, finální podobu dohody budou na svém zasedání ještě schvalovat hradečtí zastupitelé 1. srpna.

„Celá tato situace je pro všechny strany komplikovaná a napjatá, nicméně jsme tu od toho, abychom věci řešili. K tomu, abychom hráli zápas 5. srpna na domácí půdě s Dynamem České Budějovice, se přibližujeme a oceňujeme pracovní aktivitu zhotovitele, každopádně ke kýženému cíli musíme ještě překonat několik překážek, neboť stavba nového stadionu stále není v předpokládané fázi dokončení. Věřím, že v tuto chvíli máme recept na to, jak celý příběh zvládnout s dobrým koncem pro hradecký fotbal, proto připravujeme návrh dohody se zhotovitelským konsorciem, která povede k tomu, že se 5. srpna potkáme s našimi fanoušky pod lízátky při slavnostním výkopu.“ vysvětluje primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

„Město nesmí podle smlouvy převzít stavbu stadionu nedokončenou a bez provedení předepsaných zkoušek. Základní myšlenkou této dohody tedy je, že první domácí fotbalový zápas se 5. srpna odehraje v režimu spoluodpovědnosti zhotovitele. Všechny technické okolnosti této dohody nyní ladíme tak, aby byla oboustranně akceptovatelná a neutrpěl kvůli problémům stavby hradecký fotbal. Princip a případný obsah této dohody jsme ještě před kontrolním dnem konzultovali s našimi právníky, kteří nám potvrdili, že námi zvolený postup je právně možný,” popisuje náměstek primátorky pro oblast správy městských investic a rozvoje Lukáš Řádek. Základní parametry této dohody zástupci konsorcia zhotovitelů na kontrolním dni odsouhlasili. Finální podobu dokumentu bude na svém zasedání 1. srpna schvalovat hradecké zastupitelstvo.

V rámci stavby multifunkčního fotbalového stadionu zatím pokračuje proces kolaudace, který má na starosti zhotovitel. „Stavbu stadionu sledujeme prakticky každou hodinu, nejen pro fanoušky fotbalu, ale pro celé město je to důležitý milník. Ačkoliv jsme už na jaře avizovali, že stavba podle nás a správce stavby nabírá zpoždění, neustále jsme byli ubezpečováni, že se vše stihne. Do prvního zápasu nám ještě zbývá nějaký čas, proto budeme věřit, že se nakonec vše podaří dovést, a to i přes kriticky krátkou lhůtu pro zprovoznění, do zdárného konce,“ dodává náměstek Řádek.