22. 4. 2024
Kaplicka1

Město Náchod bude spolupracovat s Nadačním fondem KAPLICKY CENTRE

Náchod – A proč KAPLICKÝ? Na začátku spolupráce a jednání s Eliškou Kaplický Fuchsovou byla důležitá informace a fakt, že maminka světoznámého architekta Jana Kaplického, akademická malířka Jiřina Kaplická, se narodila v Náchodě (30. 3. 1901). I proto vedly kroky paní Elišky, která je rovněž výhradní držitelkou autorských práv po zesnulém Janu Kaplickém, do východních Čech, kde by ráda, mimo jiné, pracovala na zachování odkazu celé rodiny Kaplických.

Spolupráce s Nadačním fondem KAPLICKY CENTRE bude probíhat na bázi podpory, rozvoje a propagace architektury a moderního umění s cílem uchovat odkaz Jana Kaplického a jeho vize pro budoucí generace.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Jednou z prvních forem konkrétní spolupráce bude uspořádání výstavy prací paní Jiřiny Kaplické v městské výstavní síni. Město Náchod chce touto formou představit veřejnosti život a dílo Jiřiny a Jana Kaplického. Už nyní spolupracuje Nadační fond KAPLICKY CENTRE s náchodskou firmou Darré, která připravuje samostatnou kolekci produktů podle návrhů paní Jiřiny Kaplické (návrhy možné realizace v příloze).

„V neposlední řadě plánujeme společně s nadačním fondem KAPLICKY CENTER uspořádání semináře architektů a odborné veřejnosti na téma umístění jedné z budov navržených slavným architektem Janem Kaplickým v prostoru Velkých lázní v Náchodě-Bělovsi. Diskutujeme o projektu s názvem PLATÝZ. Pokud by se odborná veřejnost shodla na umístění, je město Náchod připraveno nakoupit licenci a tento projekt v Náchodě realizovat,“ vysvětlil konkrétní záměry starosta Jan Birke a dodal: „Otevírají se nám neuvěřitelné obzory, které v tuto chvíli vypadají jako vize. Pokud se nám však podaří postavit Kaplického vilu v Náchodě, naše město dostane úplně jiný rozměr především z hlediska cestovního ruchu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Collage (2) Previous post Nové osvětlení v krytém plaveckém bazénu v Náchodě
Řezníčkova 1 Next post Rekonstrukce komunikace v ulici Řezníčkova je dokončena